Darmowa dostawa od 300,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Fascynująca historia toskańskiej winnicy Donatella Cinelli Colombini

2021-10-25
Fascynująca historia toskańskiej winnicy Donatella Cinelli Colombini

Winnica Donatella Cinelli Colombini oczarowała nas jakością win i starannością ich doboru. Dla właścicielki winnicy – Donatelli, powstanie każdego wina, jego nazwa i sposób produkcji ma głębokie uzasadnienie. Chcemy przedstawić Wam fascynującą, obejmującą 6 wieków historię firmy. Historię, w którą wplecione jest życie heretyków, prawników, duchownych i winiarzy. Wybitne osobistości, wielkie pasje i wspaniałe wina. Aż nie chce się wierzyć, że wszystko to wydarzyło się w małej posiadłości na południe od Sieny.

Wszystko zaczęło się od willi Fattoria del Colle, którą zbudowali przodkowie Donatelli. Wśród nich m.in. jedna z najwybitniejszych postaci tamtych czasów Marino Sozzini (1397-1467). Ciekawostką jest, że przez pewien czas jego sekretarzem był Enea Silvio Piccolomini, późniejszy papież Pius II.

Na przestrzeni wieków Fattoria del Colle rozrastała się i stawała coraz bardziej luksusowa, goszcząc znamienite osobistości. Ukoronowaniem jej rosnącej wielkości była wizyta księcia Toskanii Leopolda, który potajemnie spotykał się w willi ze swoją kochanką, hrabiną Izabelą. Pokój, w którym odbywały się schadzki dziś jest najczęściej wybieranym miejscem na spędzanie miesiąca miodowego przez młode pary.

Współczesna historia Fattoria del Colle rozpoczyna się w 1919 roku, kiedy po 300 latach odkupiona ziemia wraca do rodziny. Po 79 latach Donatella Cinelli Colombini postanowiła kontynuować tradycję i stworzyła winnicę nazwaną swoim imieniem i nazwiskiem. Pod swoją marką połączyła dwie winnice: Casato Prime Donne w Montalcino oraz Fattoria del Colle w Trequandzie. W 2001 i 2002 roku Donatella otworzyła piwnice do leżakowania i utworzyła sieć sprzedaży swoich win eksportując je do 38 krajów na całym świecie. W międzyczasie zadbała o rodzinną willę Fattoria del Cole, z której stworzyła wspaniałe gospodarstwo agroturystyczne z restauracją, szkołą gotowania, trzema parkami i strefą wellness.

Jakie winnice zwiedzić w Toskanii?

Poznaj bliżej dwie winnice Donatelli Cinelli Colombini: Fattoria del Colle i Casato Prime Donne. Wspaniałe kompleksy otoczone polami, gajami oliwnymi i oczywiście winoroślami.

Toskańska winnica Fattoria del Colle

Widok z toskańskiej winnicy Fattoria del Colle Dontatella Cinelli Colombini

Posiadłość o obszarze 336 ha położona na wzgórzach z widokiem na piękne miasteczko Montalcino, na szlaku trzech win: Brunello di MontalcinoChianti Classico i Nobile di Montepulciano. Jest to kraina białych trufli i wspaniałej toskańskiej oliwy.

Najcenniejsze obszary posiadłości to 6-cio hektarowy gaj oliwny oraz 17-to hektarowa winnica z winoroślami odmian Sangiovese, Merlot, Traminer i Foglia Tonda. Ostatni szczep (Foglia Tonda) to starożytna, lokalna winorośl zapomniana przez wieki, której odtworzenie odbyło się na przestrzeni ostatnich lat. Odmiana ta jest interesująca dla świata wina ze względu na głęboką pigmentację i intensywny kolor. Foglia Tonda jest szczególnie przydatnym szczepem przy produkcji wina na bazie winogron Sangiovese, którym brakuje głębi koloru. Ta dodająca głębokiego koloru odmiana jest również często wykorzystywana przy produkcji Chianti.

Położenie Fattoria del Colle na wysokości 404 m n.p.m. oraz bardzo silne wahania temperatury między nocą a dniem decydują o szczególnym bogactwie aromatycznym win z tego obszaru. Intensywność, złożony aromat i delikatny smak wynika również z bliskości obszaru Crete Senesi – tajemniczej „pustyni” w samym sercu Toskanii. Dziś możesz zwiedzić tą słynną winnicę, która jako pierwsza wprowadziła stałe degustacje win połączone z lunchem, lekcje gotowania oraz wycieczkę po toskańskiej winnicy z wyspecjalizowanym przewodnikiem.

Widok z restauracji w toskańskiej winnicy Fattoria del Colle Donatella Cinelli Colombini
Pokój w toskańskiej winnicy Fattoria del Colle Donatella Cinelli Colombini

Toskańska winnica Casato Prime Donne

Widok z toskańskiej winnicy Casato Prime Donne Donatella Cinelli Colombini

Drugą winnicą Donatelli Cinelli Colombini jest położony w Montalcino, 40-sto hektarowy teren, z którego aż 17 ha to winnice Sangiovese. W Casato Prime Donne znajduje się również piwnica do winifikacji i leżakowania w beczkach win Rosso di  Montalcino i Brunello di Montalcino. Ciekawostką jest, że dojrzewanie przez minimum 2 lata win nie odbywa się w typowych barriqua, ale w ręcznie produkowanych beczek tonneaux z francuskiego dębu ciętego za pomocą siekier.

Toskańska winnica Casato Prime Donne Donatella Cinelli Colombini

Charakterystyczną we Włoszech cechą winnicy Casato Prime Donne jest personel tworzący wino, który składa się wyłącznie z kobiet. Nie jest to podyktowane pobudkami feministycznymi. Donatella postanowiła zachęcić kobiety do szerszego udziału w tworzeniu i produkcji włoskiego wina. Dzięki temu stworzyła wyjątkowy zespół, który produkuje wysoko oceniane Brunello di Montalcino.

W winnicach Donatelli zespół jako całość składa się z kompetentnych i energicznych mężczyzn i kobiet, zajmujących się zakwaterowaniem, cateringiem, winnicą, piwnicą i sprzedażą wina.

Adresy polecanych winnic w Toskanii

  • FATTORIA DEL COLLE
    Località Colle - 53020 Trequanda (SI)

  • CASATO PRIME DONNE
    Località Casato 17 – 53024 Montalcino (SI)

Posiadłości Donatelli Cinelli Colombini to perełki na winiarskiej mapie Toskanii. Fattoria del Colle i Casato Prime Donne to winnice ze wspaniałą historią, w których każdy turysta może poznać tajniki produkcji win i spędzić wspaniały czas w agroturystyce, zwiedzając historyczne posiadłości oraz smakując najlepszych toskańskich win.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021

Polecane

pixel