Przepisy na warzywne makarony rodem z Sycylii i Kampanii
2020-05-07
Na przykładzie prostych past chcemy przedstawić jak przenikają się różne warianty włoskiej kuchni z pobliskich regionów. Wybraliśmy przepisy na pochodzący z Sycylii makaron pasta con zucchine fritte alla siciliana i spaghetti alla Nerano pochodzący z nieodległej Kampanii. Dowiesz się też dlaczego Włosi tak uwielbiają makaron z warzywami.
Pasta con verdure
Makaron z warzywami jest popularny we Włoszech z wielu powodów. Po pierwsze warzywa są powszechnie dostępne, zarówno na pobliskim targu lub często w przydomowym ogródku. Po drugie, we Włoszech panuje ciepły klimat z długimi gorącymi latami, szczególnie na południu. W upale ciężkie posiłki są trudne do strawienia, więc miejscowi jedzą dużo lekkich warzywnych dań. Oczywiście istnieje również wiele przepisów na makarony z mięsem. Te jednak spożywane są częściej zimą lub na specjalne okazje oraz w przypadku, gdy makaron podany jest jako danie główne.
Podstawa włoskiej kuchni - świeżo, sezonowo i lokalnie
Włosi mają talent do tworzenia smacznego jedzenia z zaledwie kilku składników. W ich daniach królują zawsze świeże, sezonowe warzywa, najczęściej uprawiane przez lokalnych rolników. Do tego dodane z wyczuciem zioła, czosnek i czasami peperoncino (papryczki chili). Jeszcze odrobina lokalnego sera i... sos do makaronu gotowy.
Pasta con zucchine fritte alla siciliana (makaron ze smażona cukinią po sycylijsku)
To typowe pierwsze danie kuchni sycylijskiej, bardzo łatwe do przygotowania. Oparte na niepowtarzalnym smaku sera caciocavallo lub provolone. Idealnym zwieńczeniem tego dania jest bazylia, ale jeśli lubisz świeży aromat mięty też będzie smacznie.
Składniki na 4 osoby:
- 360g makaronu spaghetti
- 3 małe cukinie
- ser caciocavallo lub provolone picante
- oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia
- sól
- pieprz
- świeża bazylia lub mięta
Przygotowanie:
Oczyść cukinie, odkrój końcówki, umyj je i pokrój w plastry o grubości około pół centymetra. Posól je lekko i usmaż w dużej ilości mocno rozgrzanej oliwy z oliwek (cukinie powinny pływać w oliwie). Po usmażeniu osusz cukinie papierowym ręcznikiem, przełóż do miski, dodaj mżawkę oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia, kilka liści bazylii lub mięty porwanych palcami i zmielony czarny pieprz.
W międzyczasie ugotuj makaron w obfitej, osolonej wodzie. Odcedź makaron pozostawiając trochę wody do gotowania.
Na patelni wyłóż makaron, cukinię i zamieszaj na dużym ogniu, dodając kilka łyżek wody do gotowania makaronu i dobrze wymieszaj. Całość uzupełnij dużą ilością startego sera i dużą ilością świeżo zmielonego czarnego pieprzu. Na koniec możesz udekorować bazylią lub liściem mięty i natychmiast podawaj.
Spaghetti alla Nerano
Ten przepis jest doskonałym przykładem prostego, ale zarazem wykwintnego przepisu na makaron warzywny typowego dla kuchni neapolitańskiej. Podobnie jak wiele innych włoskich przepisów ten też ma swoją historię. Uważa się, że ten przepis został wymyślony w latach pięćdziesiątych przez kobietę o imieniu Maria Grazia w restauracji noszącej jej imię w Nerano, małym miasteczku na półwyspie Sorrento. Restauracja nadal istnieje i jest prowadzona przez jej wnuki. Sekret tego dania polega na uzyskaniu niezwykle kremowej konsystencji makaronu.
Składniki na 4 osoby:
- 360g spaghetti
- 700 g cukinii
- oliwa z oliwek extra virgin
- 2 obrane ząbki czosnku
- 150 g startego sera provolone
- 1 garść świeżych liści bazylii
- 1 łyżka masła
- sól
- pieprz
Przygotowanie:
Umyj cukinię i pokrój w cienkie plasterki, a następnie smaż w oliwie z oliwek aż się zarumieni. Po usmażeniu połóż plastry cukinii na ręcznikach papierowych, aby usunąć nadmiar oleju.
W międzyczasie ugotuj makaron w dużej ilości lekko osolonej wody.
Na rozgrzaną patelnię wlej trochę oliwy i dodaj ząbek czosnku. Po paru minutach wyjmij czosnek i umieść na patelni plasterki cukinii, a następnie ugotowany makaron (wyjmij go z wody 2 minuty wcześniej od podanego czasu na opakowaniu i zachowaj wodę po gotowaniu). A teraz najważniejsze - uzyskanie kremowego sosu. Na patelnię dodawaj stopniowo wodę z gotowania makaronu intensywnie mieszając, aż do uzyskania aksamitnego sosu. Zdejmij patelnię z ognia, dodaj masło oraz starty ser, następnie dopraw solą oraz dużą ilością zmielonego pieprzu. Danie podawaj udekorowane porwanymi liśćmi bazylii i niewielką ilością startego sera provolone.
Zachęcamy do działania. Przyrządzenie i porównanie tych dwóch przepisów złożonych z podobnych składników, ale różniącymi się smakiem i sposobem wykonania może być wspaniałą kulinarną przygodą i kolejnym krokiem w kuchennej edukacji.
Pokaż więcej wpisów z
Maj 2020