10 najlepszych przepisów na pesto
Pesto to najbardziej popularny, a jednocześnie bardzo prosty włoski sos. Idealny do makaronu, szybki w wykonaniu i zazwyczaj nie wymagający gotowania czy smażenia składników. Jeśli nie lubisz kuchennej krzątaniny, to pesto jest idealne dla Ciebie!
Najbardziej znane jest Pesto Genovese, o którym pisaliśmy już na naszym blogu. Przepis stał się bardzo popularny w Ligurii, potem w Italii, a z czasem na całym świecie. Jednak oprócz klasycznego pesto z Ligurii istnieje wiele wariacji tego świeżego i szybkiego w przygotowaniu sosu. Zasada przyrządzania pesto jest prawie zawsze podobna. Siekamy lub kroimy składniki, przekładamy je do moździerza, dodajemy oliwy i ucieramy na mniej lub bardziej aksamitny krem. Jeśli w składzie jest czosnek ucieranie rozpoczynasz od czosnku z odrobiną soli. Ręczne ucieranie pesto wymaga trochę wysiłku, ale smak tak przyrządzonego sosu jest tego wart!
Jeśli jednak nie masz czasu, bez wyrzutów sumienia i bez skrupułów korzystaj z dobrodziejstw techniki, np. ręcznego blendera. Pamiętaj jednak, aby obroty nie były zbyt wysokie, ponieważ zbyt nagrzane ostrza mogą zmienić smak pesto. Chcesz skrócić swój pobyt w kuchni do minimum? Wtedy zdecyduj się na kupno gotowego pesto. Oczywiście ze sprawdzonej firmy, bez konserwantów i chemicznych dodatków, przygotowanego z lokalnych składników.
Poniżej przedstawiamy kilka wariacji znakomitego pesto. Z podanych składników przyrządzisz porcję dla 2 osób (do dania z makaronem). Wystarczy, że rozetrzesz w moździerzu wszystkie składniki, dodając w zależności od upodobań mniej lub więcej oliwy z oliwek. Z podanych przepisów przyrządzisz pesto w różnych odcieniach i barwach, co nada Twoim potrawom kolorytu i ekspresji. Jemy też oczami, więc kreatywność w kuchni jest mile widziana!
Przepis na pesto z awokado - Pesto di avocado
Pesto z awokado to bardzo kremowy sos, który doskonale oblepi długie makarony, takie jak spaghetti, linguine czy bucatini.
Składniki: miąższ z 1 awokado, 30g orzeszków piniowych lub migdałów, szczypta soli, 1 ząbek czosnku, sok z ½ limonki, oliwa z oliwek.
Przepis na pesto orzechowe - Pesto di noci
Bardzo uniwersalny sos, który możesz zastosować zarówno do krótkich, jak i długich makaronów.
Składniki: 125g orzechów włoskich (zblanszować w gorącej wodzie), 30g bułki namoczonej w mleku, 1 ząbek czosnku, 30g tartego parmezanu, oliwa z oliwek.
Przepis na pesto z selera naciowego - Pesto di sedano
Pesto to dość nietypowe wykorzystanie selera naciowego. Jednak mocny aromat tego warzywa doskonale współgra z daniami z makaronem oraz grzankami. Przed rozcieraniem składników, obieraczką do warzyw zdejmij z selera łykowatą warstwę. Dzięki temu łatwiej go rozetrzeć czy zblendować.
Składniki: 1 łodyga (wraz z liśćmi) selera naciowego, 50g orzechów włoskich, ½ ząbka czosnku, 80g tartego parmezanu, garść świeżej natki pietruszki, szczypta soli i pieprzu, oliwa z oliwek.
Przepis na pesto z zielonego groszku - Pesto di piselli
To typowo wiosenny przepis, a świeży groszek mówi nam, że nadchodzi upragnione lato. Wyłuskaj groszek i gotuj go w osolonej wodzie przez 15 minut. Poza sezonem możesz użyć groszku mrożonego.
Składniki: 400g ugotowanego groszku, 30g prażonych migdałów, 30g prażonych orzeszków piniowych, 1 ząbek czosnku, szczypta soli i pieprzu, oliwa z oliwek.
Przepis na pesto z mięty - Pesto di menta
To więcej niż sos do makaronu, to doskonały dodatek do Carpaccio z ryb lub mięs i grillowanych warzyw.
Składniki: 50 listków mięty, 40g orzeszków piniowych, szczypta soli i pieprzu, oliwa z oliwek.
Przepis na pesto z czarnej kapusty - Pesto di cavolo nero
Toskańskie pesto z czarnej kapusty to pyszny sos, który ma bardzo wszechstronne zastosowanie w kuchni. Idealnie nadaje się do makaronów, ozdabiania grzanek czy przyprawiania panini. Niestety to pyszne pesto możesz zrobić tylko w Toskanii, gdzie bez trudu kupisz te pyszne warzywo. Będąc w tym pięknym miejscu pamiętaj o tym pomyśle i koniecznie spróbuj sosu z czarnej kapusty!
Składniki: 200g ugotowanej czarnej kapusty (cavolo nero) bez łodyg, 50g startego pecorino, 50g startego parmezanu, 50g orzeszków piniowych, 40g orzechów włoskich, 1 ząbek czosnku, szczypta soli, oliwa z oliwek.
Przepis na pesto z cukinii - Pesto di zucchine
Sos o bardzo delikatnym smaku, lubiany także przez dzieci.
Składniki: 200g cukinii, 10g liści bazylii, gałązka majeranku, 30g orzeszków piniowych, 30g startego parmezanu, 30g startego pecorino, szczypta soli, oliwa z oliwek.
Przepis na pesto sycylijskie - Pesto alla Siciliana
To jedna z wariacji na temat sycylijskiego pesto. Obecność bazylii przywodzi na myśl Ligurię, a parmezan zastępuje mocne, intensywne lokalne pecorino.
Składniki: 200g dojrzałych pomidorów, 50g startego parmezanu, 15g orzeszków piniowych, 100g ricotty, 1 pęczek bazylii, ½ ząbka czosnku, szczypta soli i pieprzu, oliwa z oliwek.
Przepis na pesto cytrusowe - Pesto di agrumi
Oryginalne pesto z owoców cytrusowych, bardzo aromatyczne, świeże i lekkie w smaku. Doskonałe do owoców morza, ryb, makaronów. Przed rozcieraniem zetrzyj skórkę z 1 cytryny i 1 pomarańczy, będzie ona składnikiem pesto. Cytrusy bez skórki, po obraniu ich z białej, gorzkiej części również będą składnikiem tego sosu.
Składniki: ½ cytryny, 1 pomarańcza, 60g świeżej bazylii, 20g orzeszków piniowych, 30g startego parmezanu, skórka z 1 cytryny, skórka z 1 pomarańczy, szczypta soli i pieprzu, oliwa z oliwek.
Przepis na pesto z buraków - Pesto di barbabietola
Na koniec zostawiliśmy najbardziej oryginalny sos, czyli pesto z buraków. Jest to sos o pięknym amarantowym kolorze i słodkim zrównoważonym smaku. Pesto z buraków zamieni zwykły makaron w piękne, kolorowe danie. Możesz podać je też do ciepłych, chrupiących grzanek.
Składniki: 100g ugotowanych buraków, 12g orzeszków piniowych, 12g startego parmezanu, 3 listki bazylii, sok z ½ cytryny, szczypta soli i pieprzu, oliwa z oliwek.
Pesto, niezależnie od tego z czego zostało zrobione najczęściej serwuje się z makaronem. Doskonale smakuje także z ziemniaczanymi gnocchi, rybami, grillowanymi mięsami i jako dodatek do pysznych zup warzywnych. Możesz podawać je z sałatką warzywną, caprese z mozzarellą oraz na pizzy i do grzanek. Pesto to sos, który nie wymaga podgrzewania. Wystarczy połączyć go z ugotowanym makaronem, a jeśli danie będzie zbyt suche dodać trochę wody pozostałej po gotowaniu makaronu.
Pomimo wielu przepisów na ten sos, to właśnie pesto Genovese z bazylii Genovese DOP pozostaje niekwestionowanym królem. Warto jednak próbować nowych smaków, aby urozmaicić codzienną dietę i odkrywać nowe kulinarne połączenia.