Tajemnica dobrej kawy według Włochów cz. 3
2016-08-12

Kawę we Włoszech parzy się na różne sposoby, a stopień zmielenia ziaren (macinatura) decyduje w jaki sposób można ją przyrządzić. Przy każdym sposobie parzenia, kawa nie może być zmielona zbyt drobno, ani zbyt grubo. Co dzieje się w przypadku niewłaściwego sposobu mielenia ziaren? Jeżeli ziarna są zbyt grubo zmielone nie wszystkie aromaty kawy są uwalniane. Woda przepływa zbyt szybko i nie może skutecznie przeniknąć do ekstraktu. Kawa tak zaparzona charakteryzuje się małą cremą i może być kwaśna w smaku. Zwiększenie ilości mieszanki niestety nie uratuje sytuacji, kawa po prostu będzie niesmaczna. W przypadku, gdy ziarna będą zbyt mocno zmielone kawa uzyska gorzki smak i zbyt silny, ostry aromat. Pianka będzie poplamiona lub będzie miała jedną, okrągłą, dużą plamę. Co więc zrobić, aby odpowiednio zmielić ziarna kawy?
Parę wskazówek, które pomogą idealnie zmielić Twoją kawę
- Mając na uwadze, że kawa zawiera wiele lotnych substancji aromatycznych decydujących o jej smaku, wskazane jest mielić ziarna tuż przed parzeniem. Pamiętaj, że kawa zmielona starzeje się i traci aromat szybciej niż kawa przechowywana w ziarnach.
- Temperatura ziaren w czasie mielenia nie powinna przekraczać 40-50°C. Należy zatem używać młynka z nieuszkodzonymi tarczami w przypadku młynków żarnowych lub robić przerwy przy mieleniu w młynkach ostrzowych. Przegrzanie kawy w czasie mielenia, to najgorsze co może się jej przytrafić.
- W czasie dobierania stopnia zmielenia nie starajmy się zwiększać lub zmniejszać ilość ekstraktu, ale testować go na tej samej ilości kawy, na przykład przy espresso jest to 7 g.
- Młynek, dozownik kawy, oraz kanały, którymi przemieszczana jest zmielona kawa muszą być regularnie czyszczone. W przeciwnym razie pozostałości tłuszczu, które osadzają się w trakcie mielenia dadzą zjełczały smak kawy.
Rodzaje młynków do kawy
We włoskich lokalach przeważają młynki żarnowe, które pozwalają zmielić ziarna precyzyjnie i jednolicie, z możliwością regulacji grubości mielenia. W domach przeważają młynki ostrzowe, które mielą mniej dokładnie, a grubość mielenia regulujemy tylko czasem działania młynka.Podstawowe sposoby mielenia kawy
- Macinatura espresso (drobne) - kawa do ekspresów ciśnieniowych powinna być mielona jak najdrobniej, ponieważ woda przechodzi przez mieszankę pod dużym ciśnieniem, w bardzo krótkim czasie i stosunkowo niskiej temperaturze.
- Macinatura moka - kawiarki czyli tzw. moka wymagają kawy mielonej trochę grubiej. Ciśnienie w kawiarkach jest niższe, ale temperatura wyższa niż w ekspresach ciśnieniowych, dlatego z mieszanki za drobno zmielonej otrzymamy kawę zbyt gorzką.
- Macinatura espresso-moka - próba stworzenia mieszanki uniwersalnej, która może być stosowana zarówno w kawiarkach, jak i ekspresach. Jak każdy kompromis i ten niesie ze sobą pewne wady. Jeśli przygotowujesz kawę w ekspresie, a ziarna są zmielone zbyt grubo musisz je mocniej ubić. Jeśli ziarna zmielone są zbyt mocno, odpowiednio do ekspresu, ale chcesz przygotować kawę w kawiarce powinieneś w czasie parzenia trzymać ją na mniejszym ogniu.
- Macinatura filtro - we Włoszech stosowana bardzo rzadko, jednak w Europie północnej ekspresy przelewowe są jeszcze powszechnie używane. Kawa do nich powinno być mielona grubiej.
Przeczytaj już teraz kolejną część Tajemnica dobrej kawy według Włochów cz. 4 i poznaj najpopularniejsze rodzaje włoskich kaw.
Pokaż więcej wpisów z
Sierpień 2016