Przepis na kremowe risotto z dynią i Parmigiano Reggiano
Risotto z dynią i Parmigiano Reggiano (Risotto alla Zucca) to proste danie pochodzenia chłopskiego, podobnie jak wiele najlepszych dań kuchni włoskiej. Praktyka i wyobraźnia kucharzy przekształca dynię i ryż w danie, które dziś uwielbiane jest na całym świecie. Poznaj nasz najlepszy przepis na kremowe risotto z dynią!
Przepis na risotto z dynią (risotto alla zucca)
Składniki na 2 osoby:
- 180g ryżu Carnaroli
- 180g dyni
- 0,5l bulionu warzywnego
- 1/2 cebuli
- 1/2 szklanki białego wytrawnego wina
- 40g masła
- tarty Parmigiano Reggiano (w ilości jaką lubisz)
- sól i pieprz
- 2 łyżki oliwy z oliwek
Przygotowanie:
Przygotuj bulion warzywny. Utrzymuj bulion w cieple, nie dopuść jednak, aby się gotował, gdyż odparuje z niego woda i stanie się bardzo słony. Zetrzyj na drobnej tarce parmezan i odłóż go na później. Przekrój dynię na pół, łyżką usuń nasiona i wewnętrzne włókna. Za pomocą noża usuń również skórkę, a następnie pokrój dynię w kostkę. Połówkę cebuli przekrój na 2 ćwiartki, a następnie 1 ćwiartkę grubo posiekaj.
Na dość dużą patelnię wlej dwie łyżki oliwy i smaż na małym ogniu posiekaną uprzednio cebulę. Gdy cebula się zarumieni, dodaj dynię i wymieszaj. Zwiększ odrobinę ogień, dodaj 10g masła, szczyptę soli i świeżo zmielonego pieprzu, ostrożnie wymieszaj i gotuj dynię pod przykryciem przez 15 minut. W połowie gotowania dodaj chochlę bulionu, ponownie wymieszaj i kontynuuj gotowanie.
W międzyczasie na drugiej, suchej patelni (bez użycia oleju) przypiecz ryż przez około 3 minuty, ciągle mieszając drewnianą łyżką. Aby ryż był dobrze przypieczony, musi osiągnąć temperaturę 50-60°C. Przekonasz się, że jest gotowy po zapachu, który przypomina odrobinę zapach pieczonego chleba. Następnie przełóż ryż do miski.
Drobno posiekaj drugą ćwiartkę cebuli i podsmaż ją na patelni z 10g masła. Następnie dodaj wcześniej przypieczony ryż oraz wino, wymieszaj. Po dodaniu wina zwiększ ogień, aby odparował alkohol. Po odparowaniu alkoholu zmniejsz ogień, dodaj chochlę bulionu, sól oraz pieprz. Do ryżu dodaj wcześniej usmażoną dynię i kontynuuj gotowanie, od czasu do czasu delikatnie mieszając i dodając chochlą bulion. Dolewaj bulion powoli, tak aby nie przekroczyć poziomu ryżu (pamiętaj, nie gotujesz zupy ryżowej, ale risotto). Nie mieszaj zbyt często i zbyt intensywnie, bo cała dynia się rozpadnie, a risotto stanie się zbyt kremowe.
Dwie – trzy minuty przed końcem gotowania wyłącz ogień i sprawdź smak risotto. Następnie dodaj pozostałe masło oraz starty parmezan i mieszaj, aż składniki się rozpuszczą i powstanie krem (ilość parmezanu zależy od smaku risotto: jeśli jest mdłe, dodaj go więcej, jeśli bardziej ostre - mniej). To najważniejsza faza gotowania, ponieważ w tym czasie parmezan, masło, skrobia ryżowa, dynia i bulion łączą się i tworzą wspaniały klasyczny krem do risotto.
Przykryj patelnię pokrywką i odstaw risotto na 2 minuty po czym nakładaj na talerze i posyp odrobiną startego parmezanu. Smacznego!