Darmowa dostawa od 300,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Bravio delle Botti - toskański wyścig w toczeniu... beczek

2019-03-07
Bravio delle Botti - toskański wyścig w toczeniu... beczek

W Toskanii tak jak w całej Italii obchodzonych jest wiele lokalnych świąt. Przez cały rok odbywa się mnóstwo festiwali i ulicznych wyścigów, a każdy z nich ma swój niepowtarzalny urok. Jeśli jednak szukasz naprawdę ciekawego i oryginalnego wydarzenia, które będziesz długo wspominać to polecamy odbywający się zawsze w ostatnią niedzielę sierpnia ekscytujący wyścig "Bravio delle Botti". Sceną dla tego niezwykłego święta jest średniowieczne miasto Montepulciano.

Tradycja wyścigu sięga aż XIV wieku

Bravio delle Botti jest mocno zakorzeniony w tradycjach miasta, a jego początki sięgają XIV wieku. Początkowo zawody odbywały się na koniach, tak jak w najbardziej znanym toskańskim festynie o nazwie Palio di Siena. W 1974 roku rozpoczęła się nowoczesna era tego wydarzenia, wyścig został przekształcony w zawody z wykorzystaniem beczek. Miejscowy proboszcz przywracając zawody w zmienionej formie, sprawił, że beczka do wina stała się reprezentacyjnym symbolem miasta. Uczynił to w hołdzie dla miejscowego wina Nobile di Montepulciano, jednego z najstarszych i najbardziej prestiżowych win we Włoszech.

Proclama del Gonfaloniere - rozpoczęcie świętowania

Tak naprawdę, to toskańskie święto rozpoczyna się już w weekend poprzedzający wyścig. Wtedy ogłaszana jest tzw. Proclama del Gonfaloniere i rozpoczyna się najważniejszy tydzień w roku dla miasta Montepulciano. W sobotę od godzin wieczornych mieszkańcy wyruszają ze swych dzielnic, rozpoczynając przemarsz ulicami miasta, aby spotkać się na Piazza Grande. Około godziny 22:00 następuje uroczysty odczyt Proklamacji.
Od tego momentu przez cały tydzień w mieście odbywają się przeróżne imprezy kulturalne i kulinarne. Króluje śpiew i taniec, odbywają są liczne zabawy dla dzieci, a stoiska z jedzeniem przyciągają każdego roku tysiące turystów.

Na czym dokładnie polega wyścig Bravio delle Botti?

Bravio delle Botti jest ekscytującym wyścigiem, w którym osiem dzielnic miasta walczy o zdobycie upragnionego Bravio, czyli malowanego płótna przedstawiającego portret patrona miasta. Wyścig jest niezwykle trudny i wyczerpujący. Dwóch zawodników z każdej dzielnicy toczy pod górę ogromne, ważące 80 kg drewniane beczki około 1700 metrów wąskimi uliczkami starego miasta, aby jak najszybciej dotrzeć do mety przed piękną katedrę na Piazza Grande.

Dzień, na który czekają wszyscy toskańczycy - Niedziela Bravio delle Botti

Święto rozpoczyna się około godziny dziesiątej serią podniosłych uroczystości: oznakowaniem beczek, tradycyjnym wystawieniem flag, zapaleniem świec dla patrona miasta San Giovanni i wydaniem rozkazu do startu wyznaczonym załogom.

Następnie uroczysty dzwon rozpoczyna wyścig, który wyzwala w mieszkańcach miasta i turystach niebywałe emocje. Jednak cały czas zachowana jest równowaga miedzy zaciekłą rywalizacją, a radosną zabawą. Po zakończeniu zawodów następuje uroczyste przekazanie Bravio zwycięskiej dzielnicy, a we wszystkich lokalach w Montepulciano rozpoczynają się huczne imprezy podkreślające radosny charakter święta jednoczące w tym niesamowitym dniu mieszkańców i przybywających turystów.

Średniowieczna parada

W świąteczny nastrój wprowadzi Cię też kolorowa parada, której uczestnicy przemierzają uliczki historycznego centrum. Rycerze, szlachta, magnaci, prawnicy i biskupi w pięknych strojach z epoki, sprawią, że cofniesz się w czasie i przeniesiesz się do magicznej i tajemniczej atmosfery średniowiecza.
Bravio delle Botti jest wspaniałym powodem do odwiedzenia jednego z najpiękniejszych miast w Toskanii i skosztowania tradycyjnych lokalnych potraw oraz słynnego czerwonego wina rodem z Montepulciano.
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2019

Polecane

pixel