Darmowa dostawa od 300,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Podtrzymywanie przyjaźni po włosku? Po prostu wspólna kolacja

2016-07-30
Podtrzymywanie przyjaźni po włosku? Po prostu wspólna kolacja

Pizza, makarony, oliwa z oliwek - czyli po prostu zdrowe jedzenie i dobre wino jest od wieków we Włoszech wielką wartością. Radość z przebywania razem, gościnność, budowanie wzajemnych relacji, takich jak miłość czy przyjaźń, to główne wartości tego, co nazywamy włoskim sposobem na życie. Turyści poznając Italię od tej strony, powracają tam często, głównie aby ponownie zasmakować włoskiego 'dolce vita' (słodkiego życia) i nierzadko przenoszą ten styl do własnego domu. Włoski styl życia staje się mówiąc żartobliwie, główną gałęzią eksportową Włoch.

Włoskie wino, włoska kolacja, włoska restauracja.

Wiemy już, że wspólne włoskie biesiadowanie to sposób na udaną przyjaźń, ale gdzie jadają Włosi? W restauracji czy w domu? W ostatnich latach z powodu kryzysu, coraz częściej w domu. Jednak przy okazji uroczystych wydarzeń rodzinnych czy spotkań z przyjaciółmi Włosi wychodzą do restauracji lub pizzerii.

A jaki lokal wybierze rozkochany w jedzeniu Włoch? Na pewno nie ten zatłoczony, z hałaśliwą muzyką. Celem spotkania jest nie tylko jedzenie, ale także rozmowa z przyjaciółmi lub bliskimi z rodziny, dlatego Włosi wybierają miejsca temu sprzyjające. Co jeszcze decyduje o wyborze miejsca? Oczywiście stosunek jakości do ceny, ale generalnie Włosi nie lubią eksperymentów. Włosi wybierają lokale, które znają lub zostały polecone przez miejscowych przyjaciół. Co ciekawe, rzadko kierują się wysoką notą w przewodnikach kulinarnych. Nie szukają miejsc, gdzie szefem kuchni jest gwiazda telewizji, ale takich z tradycyjnym jedzeniem, gdzie mogą zjeść w swojskiej atmosferze. Światowej klasy kucharz jest ceniony jako znakomitość, która przyczynia się do szerzenia kultury stołu. Wychodząc jednak na kolację, chcą spędzić piękny, relaksujący wieczór z przyjaciółmi, w trattorii serwującej potrawy dobrej jakości, ale też dbającej o ich portfel.

Wino włoskie zachęca do rozmów.

Tak więc Włoch wybrał spokojny lokal na spotkanie z przyjaciółmi, aby móc porozmawiać. Ale o czym? Temat rozmów to moda, piłka nożna (Włosi do środy omawiają mecz niedzielny, a od czwartku ten, który będzie w następny weekend). Rzadziej niż my rozmawiają o polityce, natomiast ożywiają się przy rozmowach o jedzeniu. Dyskutują nie tylko o smaku jedzonych potraw, ale też potrafią rozmawiać ze znawstwem o przepisach, produktach, tradycji, metodach przyrządzania i oczywiście wymieniają doświadczenia na temat wina. Piją jednak z umiarem, tylko po to, aby podkreślić smak potraw i poprawić nastrój wieczoru.

Kuchnia włoska w domu.

Jak już wspomnieliśmy, Włosi ostatnio często jedzą w domu z przyczyn finansowych. Wszyscy jednak potrafią i uwielbiają gotować, także mężczyźni. Młody chłopak nie wstydzi się uczyć tego od babci, czy mamy. Uczą się też nowych receptur z książek, czasopism i programów telewizyjnych.

A jeśli chodzi o wybór jedzenia? Włosi w większości jedzą dania kuchni włoskiej. Restauracje próbują urozmaicić menu daniami z innych krajów, ale kiedy miejscowi siadają do stołu, to dochodzą do jednego wniosku: "nasza kuchnia jest najlepsza, po prostu numer jeden". Dawniej było to ograniczanie się do kuchni swojego regionu, ale Włosi coraz bardziej otwierają się na potrawy z innych regionów swojego kraju. Doceniają tę niezwykłą różnorodność, którą ich kraj oferuje: szynka parmeńska i kiełbasa z Kalabrii, sery z Piemontu i Sycylii, pizza z Mediolanu, czy tortellini z Emilii. Akceptują wszystko, co wprowadziła do kuchni włoska tradycja. Oczywiście od czasu do czasu jedzą dania z innych krajów europejskich: hiszpańska paellę, czy francuskie naleśniki, a także z poza Europy sushi lub kebab.

Widzimy, że Włosi odczuwają silna więź ze stołem i jedzeniem oraz posiadają świadomość, że pomaga to w budowaniu relacji z innymi ludźmi, jak i własnej tożsamości. To, że w kwestii stosunku do jedzenia są bardzo podobni i niezmienni dodatkowo zacieśnia pomiędzy nimi więź. Włosi są dumni ze swojej kuchni i... z siebie.

Włosi na pewno mają rację, że nic tak nie cementuje przyjaźni jak wspólny posiłek i długie rozmowy przy stole. Zaproś więc najbliższych przyjaciół na dobrą, przygotowaną przez siebie kolację, ciesz się ich obecnością i delektujcie się smakiem pysznego jedzenia i dobrego wina.
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2016
pixel