Darmowa dostawa od 300,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Naucz się żyć po włosku. La Passeggiata - prosty rytuał, który zmienia spojrzenie na świat.

2024-01-04
Naucz się żyć po włosku. La Passeggiata - prosty rytuał, który zmienia spojrzenie na świat.

Dla Włochów „la dolce vita” nie jest tylko słynnym na cały świat powiedzeniem. To ich prawdziwy sposób na życie. We Włoszech czas płynie zupełnie inaczej niż w większości krajów naszego kontynentu. Wszystko dzieje się wolniej, co daje ludziom czas na docenienie każdej chwili. Włosi są wyluzowani, zrelaksowani i doskonale potrafią zachować równowagą między pracą, a życiem prywatnym. Ponadto są w stanie docenić prostotę codziennych spraw, a małe rzeczy zmienili w formę sztuki. Najbardziej jest to widoczne na przykładzie tradycyjnego spaceru, czyli słynnej włoskiej “la passeggiata”.

Czym jest La Passeggiata?

W innych krajach ludzie zazwyczaj chodzą na spacery w określonym celu, odwiedzają konkretne miejsce, pragną spalić nadwyżki kalorii lub podziwiać niezwykłe krajobrazy. Jednak dla Włocha “la passeggiata” to coś więcej i ma niewiele wspólnego z wyznaczonym celem czy wysiłkiem fizycznym.

Słynna amerykańska firma wydająca słowniki Merriam-Webster definiuje passeggiate jako tradycyjny wieczorny spacer mieszkańców po centralnym placu miasta. Słowo to pochodzi od włoskiego passeggiare (przechadzać się). Spacer odbywa się w centrum miasta, na głównych deptakach handlowych i placach. Ludzie chodzą powoli, bez pośpiechu i bez konkretnego celu, z rodziną lub przyjaciółmi. Normą jest przechodzenie z jednego końca głównego deptaku na drugi, a następnie kilka razy tam i z powrotem. Po drodze spacerowicze zatrzymują się, żeby porozmawiać i nadrobić towarzyskie zaległości. Oglądają sklepowe wystawy, a w pobliskim barze zamawiają kawę, lody lub aperitivo. No i oczywiście plotkują. Rozmawiają o lokalnej polityce, meczu piłki nożnej, ślubach, rozwodach czy przyjściu na świat dziecka (komplementowanie noworodków jest w tym wypadku koniecznością). Niekoniecznie jest to podszyte złośliwością, po prostu wypada być na bieżąco z najnowszymi lokalnymi wydarzeniami.

Passeggiata to prawdziwy rytuał społeczny, którego głównym celem jest towarzyskie spotkania i chęć przebywania razem. Udając się na wieczorny spacer włosi ubierają się modnie, aby zrobić najlepsze wrażenie. Mark Twain powiedział kiedyś, że prawdziwy urok pieszych wędrówek nie polega na spacerowaniu i podziwianiu krajobrazu, ale na rozmawianiu. To spostrzeżenie doskonale wyjaśnia, o co chodzi we włoskich spacerach.

Kiedy i gdzie odbywa się passeggiata?

Z passeggiatą spotkasz się zazwyczaj w weekendy i często będzie ona głównym wydarzeniem dnia. Jednak w większych miastach, takich jak Mediolan czy Rzym, można spotkać ludzi cieszących się passeggiatą także po pracy w dni powszednie. W soboty spacery zaczynają się późnym popołudniem i trwają do kolacji, a często są kontynuowane po wieczornym posiłku (szczególnie w długie letnie wieczory). W niedziele z passeggiatą spotkasz się najczęściej późnym rankiem i po południu.

Te niespieszne spacery często odbywają się na corso (głównej ulicy miasta) lub wokół centralnego placu. Na przykład w Rzymie popularnymi miejscami są Via del Corso i Piazza Navona, a mieszkańcy Neapolu kierują się do takich miejsc jak Via Toledo, Via Chiaia i Via Caracciolo. Inne słynne miejsca na spacer w prawdziwie włoskim stylu to Via Roma w Padwie, Via Maqueda w Palermo, Strada Nuova w Pawii, Via Trinchese w Lecce czy Via dell'Indipendenza w Bolonii. W leżących nad morzem miasteczkach passeggiata odbywa się na Lungomare - nadmorskiej promenadzie, na której zazwyczaj toczy się główne życie mieszkańców miasteczka i odwiedzających je turystów.

Dlaczego jest to wyjątkowy spacer?

La Passeggiata

Jak wspomnieliśmy wcześniej - magia włoskiego stylu życia tkwi w prostocie. Taka jest też w przypadku passeggiaty. Może w niej wziąć udział każdy i faktycznie robi to wielu Włochów, a coraz częściej można na niej spotkać turystów. Passeggiata łączy wszystkich, flirtującą młodzież, spotykające się towarzysko starsze osoby, odreagowujących po ciężkim dniu pracowników, a w weekendy całe rodziny. Po prostu w passeggiate biorą udział wszyscy, od siedzących w wózkach najmłodszych dzieci po staruszków, którzy siadają na ławce wzdłuż trasy i obserwują spacerujących przechodniów.

Uczestnictwo w passeggiata niesie ze sobą wiele korzyści fizycznych i psychicznych. Chociaż tempo jest powolne, to sam fakt przebywania na świeżym powietrzu nawet przez kilka godzin, nierzadko kilka razy w tygodniu, jest dobry dla zdrowia. Będące istotną częścią kultury włoskiej są międzypokoleniowe interakcje, które utrzymują szczególnie osoby starsze przez długi czas w aktywności fizycznej i umysłowej. Dodatkowo uczestnictwo w społecznym wydarzeniu (nawet samotnie) sprawia, że ​​ludzie odczuwają między sobą silną więź.

La passeggiata to okazja, aby zobaczyć i być widzianym. Jak wspomnieliśmy Włosi mają tendencję do eleganckiego ubierania się na ten wieczorny spacer. To idealny czas, aby pochwalić się nowymi i stylowymi ubraniami. To, co najbardziej podoba nam się we włoskiej passeggiate, to poczucie wspólnoty. Będziesz nią zauroczony dołączając do tłumu na ulicy, szczególnie w małych miasteczkach i wsiach. Pamiętaj też, że passeggiata daje szansę na wspaniałe przeżycia związane z obserwacją ludzi i odkrywaniem zwyczajów lokalnej społeczności, który wiele mówi o życiu we Włoszech. Zatem następnym razem, gdy będziesz miał możliwość podróżować po Włoszech i będziesz chciał poznać lokalne życie, po prostu poszukaj głównej ulicy, usiądź na ławce lub w barze i obserwuj spacerujących mieszkańców. A jeśli będziesz miał ochotę brać w spacerze czynny udział śmiało dołącz do spacerujących.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2024
pixel