Darmowa dostawa od 300,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Liczby, które o Prosecco mówią wszystko

2018-12-25
Liczby, które o Prosecco mówią wszystko

Czy uwielbiasz Prosecco i często delektujesz się jego smakiem? A może czasami nachodzi Cię refleksja, aby kupić ziemię, na której można produkować te wyjątkowe wino i cieszyć się beztroskim życiem? Poznaj 12 liczb, które zmienią Twoje spojrzenie na każdy wypijany kieliszek Prosecco.

2 500 000 000 euro

To wartość rocznej produkcji tego wina. Przekłada się to na około 660 mln butelek, z czego 75% przeznaczonych jest na eksport.

660 000 000 butelek.

W 2017 roku zakorkowano 660 mln butelek Prosecco we Włoszech, a 307 mln szampana we Francji. To oznacza, że Włosi pokonali swych odwiecznych rywali w ilości wyprodukowanych win musujących.

1 000 000 euro

Tyle kosztuje hektar ziemi w kolebce Prosecco Valdobbiadene. Prosecco stało się żyłą złota, a pod nowe winnice wycinane są lasy, likwiduje się uprawy zbóż i sady. Wszystko to grozi zachwianiem równowagi biologicznej w regionie, a także spadkiem jakości produkowanego wina. Gotowa winnica kosztuje minimum dwa miliony za hektar.

1876 rok

To rok, w którym założono Towarzystwo Naukowo-Technologiczne Trevigiana w Conegliano. Rozpoczęło ono prawdziwą rewolucję winiarską w tym regionie i ustaliło wysokie standardy produkcji Prosecco.

250 godzin

Co najmniej taką ilość godzin w skali roku przeznacza się na pracę przy hektarze winnic w regionie Prosecco. Ilość ta zależy jednak od tego, czy znajdują się one na płaskim terenie, czy na wzgórzach, co jest bardzo częstą sytuacją w tych regionach. W pobliżu Valdobbiadene, gdzie zbocza są bardzo strome, ilość godzin może osiągnąć nawet 1000 na hektar.

107 hektarów

To liczba hektarów, na których produkowane jest Superiore di Cartizze, uznawane za najbardziej prestiżowe Prosecco. Wino produkowane na niewielkim obszarze, na bardzo stromych wzgórzach, na których praca jest bardzo ciężka osiąga najwyższą cenę.

75%

Jest to procent eksportowanego z Włoch Prosecco docierającego do Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, a prognozy eksportu do tych krajów na przyszłe lata są jeszcze bardziej optymistyczne.

70%

Tyle może wynosić nachylenie stoków z winnicami w regionie Valdobbiadene. Wszystkie prace na tych winnicach są wykonywane ręcznie, co podnosi cenę wina, ale efekt uprawy winorośli w tym rejonie jest doskonały.

40 zł

To średnia cena za butelkę Prosecco w Polsce, w porównaniu do 100 zł za najtańszą butelkę szampana. Niższa cena za butelkę jest postrzegana przez analityków jako główny powód sukcesu Prosecco nad bezpośrednim konkurentem. Oczywiście można znaleźć na rynku także butelkę Prosecco, które może kosztować kilkaset złotych.

11%

To średnia zawartość alkoholu w Prosecco. W związku z tym, że wino to z definicji zawiera świeże, owocowe nuty, w połączeniu z niską zawartością alkoholu otrzymujemy bardzo lekkie i pogodne wino.

9 prowincji

To liczba położonych w regionach Veneto oraz Friuli-Venezia Giulia prowincji, w których produkowane jest Prosecco: Treviso, Padwa, Wenecja, Vicenza, Belluno, Pordenone, Gorizia, Triest oraz Udine.

3 bary

Tyle barów wynosi ciśnienie wewnątrz butelki Prosecco Spumante, w stosunku do 6-7 w butelce szampana. Niższy poziom ciśnienia w butelce Prosecco jest spowodowany odmiennym sposobem fermentacji. Przy produkcji Prosecco stosuje się metodę Charmat, w której druga fermentacja zachodzi w autoklawie, a przy produkcji szampana metodę klasyczną z powtórną fermentacją w butelce. Oczywiście są odmiany Prosecco o niższym ciśnieniu: frizzante z ciśnieniem 1,5-2 bary, oraz tranquillo (ciche) praktycznie bez gazu.

Naszła Cię ochota na Prosecco? Zobacz nasz przepis na Spritz z dodatkiem oliwy z oliwek i zielonego tabasco. A także dowiedz się, czym różni się Prosecco od szampana. Na zdrowie!
Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2018
pixel