Jak przyrządzić bruschettę z mozzarellą na ciepło
Często najprostsze rzeczy kryją dość nieoczekiwane wartości. Idealnym tego przykładem w kuchni włoskiej jest bruschetta. Jak wszystkie najlepsze dania na świecie powstała z biedy.
Krótka historia bruschetty: włoska mozzarella i pomidory
W przeszłości była z pewnością jedną z ulubionych potraw miejscowych rolników, głównie dlatego, że dawała nowe życie czerstwym chlebom. Uprawiana w dawnej Italii pszenica, oliwki z gajów oliwnych i miejscowe wino przez wieki były nie tylko wysyłane statkami w inne rejony Cesarstwa Rzymskiego i dalej w świat, ale także podstawą wyżywienia mieszkańców tych ziem. Dlatego też pierwsze składniki bruschetty to chleb i oliwa z oliwek. Znacznie później, w XVI wieku, przepis na bruschettę został wzbogacony dzięki przywiezieniu z kontynentu amerykańskiego pomidora. Warzywo to diametralnie odmieniło europejską kuchnię. Wtedy powstała najbardziej znana bruschetta z pomidorami i bazylią. W dzisiejszych czasach możliwość korzystania z droższych i urozmaiconych składników sprawia, że kombinacje smaków i kolorów tego prostego dania są praktycznie nieograniczone.
Przygotowanie bruschetty z mozzarellą di bufala (Bruschetta Calda Con Mozzarella)
Zazwyczaj bruschetta, to grillowane kromki chleba, nacierane czosnkiem i nakładane później pozostałe produkty. Bruschetta Calda Con Mozzarella, to przepis na bruschettę, w której składniki zapiekamy razem na chlebie. Wykorzystujemy pyszną mozzarellę di bufala, która wspaniale topi się na naszej grzance, a aromatyczne oregano roztacza swój zapach nad grillem.
Czas przyrządzania: 20 min
Kaloryczność: 403 kcal
Ilość: 4 porcje
Składniki:
- 400 g mozzarelli di bufala,
- 4 kromki chleba do bruschetty,
- oregano,
- sałata,
- 4 pomidory,
- oliwa z oliwek,
- sól morska,
- pieprz
Jak przygotować bruschettę na ciepło:
Układamy na talerzu postrzępione liście sałaty, a następnie pokrojone w kostkę pomidory. Do miseczki wkładamy pokrojoną na kawałki mozzarellę, dodajemy suszone oregano, polewamy oliwą z oliwek, solimy i pieprzymy do smaku. Całość dokładnie mieszamy. Pieczemy nasze kromki chleba krótko na grillu, lub patelni grillowej. Następnie odwracamy, nakładamy mozzarellę z miseczki i pieczemy chleb z drugiej strony. Grzanki układamy na talerzu z sałatą oraz pomidorami i natychmiast podajemy. Jeszcze tylko nalewamy do kieliszków dobrze schłodzone Prosecco i uczta gotowa.
Tajemnica dobrego smaku włoskiej bruschetty
Tworząc różne warianty bruschetty nie należy zapominać, że jest to danie proste. Naszym zdaniem wersje bardziej rozbudowane, nie muszą być złe, ale siła bruschetty wynika z tego, że czujemy doskonale smak każdego z niewielu składników.