Grissini - paluszki chlebowe z Turynu, które podbiły świat
2019-11-04
Grissini to pochodzące z Turynu paluszki chlebowe, które uwielbia każdy miłośnik kuchni włoskiej. Będąc w Italii, a w szczególności w Turynie - Grissini Torinesi spotkamy w każdym domu i restauracji, na straganach i w przydrożnych sklepikach. Jak powstały i dlaczego stały się tak popularne? Poznaj ich historię i przygotuj je razem z nami w domu, z odpowiednich składników, aby poznać ich prawdziwy smak.
Jak powstały grissini?
Historia głosi, że paluszki chlebowe po raz pierwszy przygotował dworski piekarz Antonio Brunero specjalnie na prośbę królewskiego lekarza w 1679r. Poprosił on piekarza o przygotowanie pieczywa bez miękkiego środka, aby młody Vittorio Amadeo II nie miał problemów z jego trawieniem.
Tak powstały grissini, które w krótkim czasie chrupał już nie tylko młody Vittorio, ale także całe królestwo, a następnie świat. Wśród wielbicieli turyńskich paluszków chlebowych był m.in. król Carlo Felice, który ponoć chrupał je w potężnych ilościach, nawet podczas koncertów w Teatro Regio. Na tej liście nie zabrakło także Napoleona Bonaparte, dla którego zorganizowano specjalny transport grissini z Turynu do Paryża. Mówił o nich „les petits bâtons de Turin” (małe pałeczki z Turynu).
Ich fenomen tkwi w prostocie. Są pyszne, chrupiące i można łączyć je praktycznie ze wszystkim. Owiń je włoską wędliną, dodaj połamane na kawałki do zupy, zajadaj się dżemem lub kremem czekoladowym grissini zamiast łyżeczką. Jedz je solo, podawaj na desce serów i wędlin – zapewniamy, nie można się od nich oderwać!
Dziś na grissini istnieje mnóstwo przepisów. Poznaj naszym zdaniem najlepszy i przygotuj je razem z nami.
Przepis na włoskie paluszki chlebowe
Czas wykonania: 40 minut + 90 minut wyrastanie ciasta
Ilość paluszków: około 40
Składniki:
- 400g mąki pszennej
- 1 saszetka drożdży piwnych Mastro Fornaio Paneangeli
- 2 łyżeczki cukru pudru
- 2 łyżeczki soli
- 50g smalcu
- 225 ml ciepłej wody (37–40°C)
dodatkowo:
Przygotowanie:
Połącz wszystkie składniki na ciasto i wyrabiaj je przez co najmniej 10 minut zwijając je, ugniatając i „uderzając” o blat, aż składniki idealnie się połączą. Wyrobione ciasto włóż do miski posypanej mąką, przykryj wilgotną ściereczką i pozostaw w ciepłym miejscu do czasu, aż ciasto podwoi swoją objętość (około półtorej godziny).
Po wyrośnięciu podziel ciasto na trzy części. Do jednej dodaj rozmaryn, do drugiej drobno posiekane zielone oliwki, a trzecią pozostaw neutralną lub dodaj swoją ulubioną przyprawę. Każdą porcję ciasta ponownie zagnieć, aby składniki się połączyły. Rozwałkuj pierwszą porcję ciasta na grubość 2-3 mm i rozmiar około 28x30 cm. Potnij ciasto na długie paski o szerokości około 2 cm. Każdy pasek „przesuń” po blacie lub obracaj w dłoniach trzymając za dwa końce, aby stworzyć spiralne paluszki. Całość powtórz przy dwóch pozostałych porcjach ciasta.
Tak przygotowane grissini umieść w rozgrzanym do 150°C piekarniku i piecz przez 25-30 min.
Te chrupiące, aromatyczne i pachnące paluszki chlebowe staną się nieodłączną częścią Twoich przekąsek. Z doświadczenia wiemy, że na imprezach znikają w mgnieniu oka. Podawaj je z ulubionymi składnikami, doprawiaj najlepszymi przyprawami i ciesz się włoskimi grissini w swoim domu. Smacznego!
Pokaż więcej wpisów z
Listopad 2019