Zero waste w przypadku wina. Czy to możliwe?
Wino jest bardzo ważnym elementem każdego posiłku, dlatego należy przechowywać je w dobrych warunkach aby nie straciło swego pierwotnego smaku i nie zepsuło romantycznych kolacji, rodzinnych obiadów, czy przyjacielskich spotkań. Jednak nawet najlepsze traktowanie wina pozwala cieszyć się nim najwyżej od 3 do 5 dni po otwarciu. Po tym czasie jego walory smakowe drastycznie spadają, a wino zamienia się w ocet. Dlatego staraj się nie spóźniać z dokończeniem otwartej butelki.
Jednak nie musisz wyrzucać wina, jeśli pozostanie otwarte dłużej niż kilka dni. Zawsze znajdziesz sposób na wykorzystanie go do innych celów. Zarówno wino białe i czerwone bardzo często używane jest w do tworzenia magicznych dań w kuchni. Możesz zrobić wspaniały ocet domowej roboty lub doskonały makaron z sosem na bazie czerwonego wina. Ten sam rodzaj wina wykorzystasz też do marynowania mięsa, które dzięki takiej marynacie staje się bardziej miękkie, a także do aromatyzowania potraw podczas ich gotowania. Nie zapominajmy też o deserach - drożdże zawarte w winie umożliwiają wyrośnięcie ciasta do Twoich ciast czy herbatników.
Jeśli znajdziesz otwartą butelkę wina porzuconą w labiryncie lodówki nie wyrzucaj jej! Doradzimy Ci jak kreatywnie ją wykorzystać. Czy jesteś gotowy na kurs o winie zero waste? Jeśli tak, to zaczynamy!
10 sposobów na wykorzystanie otwartego wina
Oto kilka porad, które sprawią, że nie wylejesz wina do zlewu. Nie wszystkie są dostatecznie sprawdzone i nie jest znany do końca efekt ich stosowania, ale warto spróbować i przekonać się jak działają.
1. Zamiana wina w ocet
Wystarczy na kilka tygodni zostawić napełnioną w 3/4 otwartą butelkę wina. Na powierzchni wina utworzy się tafla, dzięki której wino zamieni się w ocet (uzyskasz coś na kształt zaczynu w piekarnictwie). Następnie wlej zawartość butelki do miski z octem, który wymusi działanie i odczekaj kolejne 4-6 tygodni. Po tym czasie ocet jest gotowy i można go rozlać do butelek.
2. Wino jako przyprawa do sosów
Jeśli masz napoczętą butelkę wina, które nie przypadło Ci do gustu lub długo stoi otwarte, możesz wykorzystać je do przyprawiania sosów. Spróbuj dodać trochę czerwonego wina do swojego gulaszu, a poczujesz jak wspaniale zmienił i wyostrzył się jego smak!
Pomysłowym sposobem ponownego wykorzystania białego wina jest wlanie go do tacki na kostki lodu i schowanie jej do zamrażalnika. Dzięki temu zawsze będziesz mieć praktyczne porcje wina, które wykorzystasz w kuchni podczas gotowania.
3. Wino jako marynata do mięs
Być może nie wszyscy wiedzą, że wino nie tylko sprawia, że marynowane w nim czerwone mięso jest smaczniejsze, ale także redukuje ewentualne czynniki rakotwórcze. Podczas gotowania w wysokich temperaturach cukry i aminokwasy zawarte w czerwonym mięsie mogą przekształcać się w rakotwórcze związki. Marynowanie mięsa w czerwonym winie przez co najmniej 6 godzin może zredukować te substancje nawet o 90%. Wystarczy szklanka wina z dodatkiem oliwy z oliwek i ulubionych dodatków, takich jak czosnek, pietruszka czy pieprz i marynata gotowa.
4. Galaretka z wina
Odrobina czerwonego wina, cukier i saszetka żelatyny to wszystko, czego potrzebujemy do przygotowania pysznej winnej galaretki. Przepis podobny jak przy wielu innych galaretkach, ale efekt na pewno bardziej wykwintny i zaskakujący!
5. Wino jako naturalny środek dezynfekujący
Podobnie jak soda oczyszczona, wino może służyć jako naturalny środek dezynfekujący np. do owoców i warzyw, gdyż alkohol obecny w winie rozpuszcza zanieczyszczenia na ich powierzchni. Według badań składniki zawarte w winie są zdolne do zabijania kilku rodzajów patogenów, takich jak salmonella i E. coli.
6. Wino jako odplamiacz
Kolejną sztuczkę z winem możesz zastosować przy klasycznym wylania kieliszka czerwonego wina na dywan. Co robić? Jak najszybciej polej obficie plamę białym winem i natychmiast wytrzyj miękką, suchą szmatką. Wynik jest gwarantowany!
A co w przypadku plam z tłuszczu i paliwa na posadzce w garażu lub na płytkach ogrodowych? Zalej plamy białym winem, a po raz kolejny odkryjesz jego odtłuszczającą moc.
Nie wierzysz w skuteczność białego wina jako środka czyszczącego? Wypróbuj je na szkle! Rozcieńcz białe wino niewielką ilością wody i wlej do spryskiwacza. Spryskaj okna mieszanką wody i wina, a następnie osusz je papierem. Efekt będzie zachwycający! Wykazano też, że wino może być również używane do usuwania plam i zanieczyszczeń z powierzchni kuchennych.
7. Wino jako barwnik do ubrań
Na pewno choć raz w życiu zabrudziłeś się czerwonym winem i zauważyłeś jak plama dobrze utrwala się w tkaninie. Dlatego jednym ze sposobów wykorzystania długo otwartego wina jest użycie go jako barwnika do ubrań lub innego rodzaju tkanin. Efekt chromatyczny może zmieniać się od jasnoróżowego do głębokiego fioletu lub szarości, w zależności od ilości wina i intensywności jego koloru. Zagotuj czerwone wino w dużym garnku, włóż do garnka np. białą koszulkę, mieszaj drewnianą łyżką przez 10 minut i ostudź. Dobrze wypłucz materiał i… podziwiaj efekt!
8. Czerwone wino przyjacielem roślin!
Podobno czerwone wino jest przyjacielem roślin. Użyj dawno otwartego czerwonego wina, które straciło swoją moc do podlewania ziemi pod hodowanymi przez Ciebie roślinami. Dzięki zawartym w winie minerałom rośliny będą silniejsze i bardziej witalne, a rezultaty swoich działań zobaczysz na wiosnę.
9. Wino jako sposób na pozbycie się muszek i komarów
Innym pomysłem na wykorzystanie resztek wina jest zastosowanie go jako pułapki na muchy i komary. Weź słoiczek, napełnij go do połowy czerwonym winem, przykryj szczelnie folią spożywczą i zrób małe dziurki wykałaczką. To idealna przynęta dla tych dokuczliwych owadów, które zwabione aromatem wina zostają uwięzione w płynie.
10. Wino to doskonały środek kojący
Medycyna ludowa zaleca namoczenie kawałka chleba w winie, a następnie przyłożenie go do siniaka, aby przyspieszyć gojenie i złagodzić ból. W jakim stopniu jest to skuteczne? Trudno powiedzieć, ale wino bogate jest we flawonoidy, naturalne przeciwutleniacze, które mają wiele korzystnych skutków dla organizmu, w tym działają kojąco na stany zapalne.
Na koniec ciekawostka. Nie będzie to wiadomość o wielkim znaczeniu, ale godna zainteresowania. Przeprowadzone ostatnio badania wykazały, że resweratrol (związek polifenolowy obecny w winogronach) może pomóc złagodzić negatywny wpływ na zdrowie przebywających długo w warunkach „zero grawitacji”. Ciała astronautów przebywających przez długi czas podczas misji kosmicznych traci napięcie mięśniowe i gęstość kości. Resweratrol może hamować te niepożądane efekty wywołane nieważkością. A co może być piękniejsze niż popijanie Chianti podczas patrzenia na Ziemię ze statku kosmicznego?
Kto by pomyślał, że wino ma tak wiele praktycznych i kreatywnych zastosowań, prawda? Niestety nie wszystkie są w 100% potwierdzone, ale wszystkie są warte próby, niczego nie stracisz, możesz tylko zyskać. A może masz jeszcze inne pomysły na wykorzystanie długo otwartego wina? Z chęcią je poznamy!