Wycieczka po muzeum wina w Torgiano
2018-08-23
Pasjonaci wina z całego świata przyjeżdżają do Włoch, aby poznać historię wina, powstawania najsłynniejszych winnych szczepów i ewolucję procesów produkcyjnych. Na terenach dzisiejszej Italii miłość do wina datuje się od niepamiętnych czasów.
Kilka lat temu uznana witryna The Drink Business opublikowała ranking największych i najsłynniejszych muzeów wina na świecie. W pierwszej dziesiątce znalazły się dwa włoskie: Muzeum Wina Lungarotti i Muzeum Wina w Barolo. My pragniemy Ci przybliżyć maleńkie, urokliwe Muzeum Lungarotti w Torgiano.
Skąd pomysł na muzeum wina?
Dzięki inicjatywie Giorgio i Marii Grazii Lungarotti w niewielkim miasteczku Torgiano, niedaleko Perugii powstało Muzeum Wina MUVIT i tuż obok MOO Muzeum Oliwek i Oliwy. Giorgio Lungarotti był przedsiębiorcą całkowicie oddanym produkcji wina i osiągającym na tym polu niemałe sukcesy, a jego żona była uznanym historykiem sztuki. Łącząc swoje pasje podjęli starania, aby uczynić swoją firmę światowym centrum kulturalnym, które gromadzi i wystawia niezwykle ciekawe eksponaty związane z kulturą wina i oliwy. I tak powstało w 1974 roku Muzeum Wina. Naturalnym uzupełnieniem tego muzeum było Muzeum Oliwek i Oliwy. Pragniemy zachęcić Cię do odwiedzenia obydwu muzeów, ale dzisiaj opowiemy Ci o tym pierwszym.
Muzeum wina MUVIT
MUVIT to obowiązkowa pozycja dla miłośników sztuki, kultury i dobrego życia, ale przede wszystkim dla tych, którzy chcą poznać lub pogłębić cywilizację wina i jego historię. Dzięki swoim wspaniałym kolekcjom, badaniom naukowym, a przede wszystkim wielkiej pasji fundatorów, muzeum przyczynia się do rozpowszechnienia kultury świadomego spożycia wina. Muzeum mieści się w XVII-wiecznym Palazzo Graziani-Baglioni, w uroczym centrum średniowiecznego Torgiano.
Fundacja Lungarotti
W celu wspierania badań i rozwoju wiedzy, a także promowania dziedzictwa związanego z tysiącletnią cywilizacją wina i oliwy z oliwek na terenach współczesnych Włoch Giorgio i Maria Lungarotti postanowili też założyć fundację. Organizacja non-profit z siedzibą w pięknej willi w historycznym centrum Torgiano, została założona w 1987 roku i zarządza obydwoma muzeami. W budynku Fundacji znajduje się wyspecjalizowana biblioteka służąca pomocą naukowcom i pasjonatom wina z całego świata.
Zachowanie wspaniałego dziedzictwa
Poprzez ekspozycję znalezisk archeologicznych, dzieł sztuki i zbiorów etnograficznych ilustrujących uprawę winorośli i winifikację, muzeum oferuje prawdziwą podróż w czasie. Opowiada wspaniałą historię ukazującą różne oblicza wina: jego wpływ na nasze życie, właściwości pobudzające do działania, jego znaczenie w obrzędach religijnych, a nawet obecność w preparatach farmaceutycznych.
Dlaczego warto odwiedzić MUVIT
We wnętrzach muzeum odkryjesz jak wielką rolę odgrywały winogrona i wino w starożytnym świecie. Poznasz rytuały picia wina od czasów starożytnej Grecji do dnia dzisiejszego. W muzealnej kolekcji znajdziesz dzbanki i puchary od III tysiąclecia przed naszą erą, przez okres rzymski aż do czasów współczesnych.
W innym miejscu pokazana jest historia całego procesu winiarskiego od zakładania winnic, poprzez ich uprawę i pielęgnację do zbiorów winogron. Pokazane są narzędzia rolnicze i bogato ilustrowana seria obrazów przedstawiających pracę w winnicach. Pobyt w zabytkowej piwnicy z winami pozwoli Ci zgłębić tajemnicę winifikacji. Znajdziesz tam wszystko co przez wieki było potrzebne do produkcji wina: od wielkich starożytnych kadzi, po monumentalną prasę do winogron, opisaną przez Catona, a używaną jeszcze kilkadziesiąt lat temu.
Ekspozycja to nie tylko opis sposobu uprawy winorośli i produkcji wina. Twórcy muzeum chcieli także pokazać, że wino od wieków towarzyszy wielu chwilom codziennego życia człowieka, a także przy świątecznych okazjach, podkreślając ich nastrój. Wino przesycone jest symbolicznymi znaczeniami: tysiące wzniesionych toastów przy podpisywaniu umów i celebrowaniu specjalnych okazji. Było i jest obecne na książęcych stołach, a także w kuchniach rolników i krużgankach klasztorów. Temu aspektowi poświęcona jest wspaniała kolekcja ceramiki pokazana w niezwykle sugestywnej, często zabawnej formie.
Na uwagę zasługuje też kolekcja zabytkowych książek poświęconych wyłącznie uprawie winorośli i piciu wina: traktaty o agronomii, wiersze i powieści, almanachy, czy zbiory przysłów świadczą, jak głęboko historia wina od wieków związana jest z zachodnią cywilizacją.
Praktyczne wykorzystanie wiedzy o włoskim winie
W cenie biletów wstępu zawarta jest degustacja wybranych win, a w muzealnym sklepiku możesz nabyć najlepsze wina produkowane przez Cantina Lungarotti. Po zakończeniu zwiedzania udaj się do ulokowanego w kamiennym budynku z pięknym wnętrzem L’U Wine Baru. W pięknych wnętrzach zastaniesz bardzo dobry wybór lokalnych wędlin, serów, oliwek, skosztujesz wspaniałych dań i deserów, wszystko oczywiście w towarzystwie słynnych miejscowych win.
Pokaż więcej wpisów z
Sierpień 2018