Darmowa dostawa od 300,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Inwestowanie w wino - wszystko co musisz wiedzieć

2022-03-10
Inwestowanie w wino - wszystko co musisz wiedzieć

Co to właściwie jest wino inwestycyjne?

Za wino inwestycyjne uważa się wino, którego wartość po 5 latach od wyprodukowania ma potencjał wzrostu. Niezbędnym warunkiem wzrostu ceny jest coraz lepsza jakość wina, którą gwarantują: odpowiednia kwasowość, zawartość alkoholu i garbników oraz oczywiście smak. Maksymalną dojrzałość wina przeznaczonego do inwestycji osiąga się w wieku od 10 do 25 lat.

Jak dowiedzieć się czy wino jest odpowiednie do inwestowania? Przede wszystkim sprawdzając historię wzrostu cen poprzednich roczników danego wina. Możesz zacząć od któregoś z wyjątkowych roczników win produkowanych w słynnych regionach m.in.: Bordeaux, Burgundii, Dolinie Rodanu we Francji, czy Toskanii we Włoszech. Pamiętaj przy tym, że wina inwestycyjne produkowane są przez renomowanych winiarzy, w cenionych na świecie winnicach.

Aby uzyskać zyski nie wystarczy jednak kupić dowolnej butelki dobrego wina. Jest wiele doskonałych, drogich win, których cena jest stabilna i nie da się osiągnąć zysku z ich sprzedaży.

Na czym polega inwestowanie w wino?

Inwestowanie w wino to pewien rodzaj kolekcjonerstwa, ale znacznie różniący się od zbierania znaczków czy kupna zabytkowych aut. Klasyczny przedmiot kolekcjonerski jest po to, aby trwać jak najdłużej. Wino zaś powinno zostać w końcu wypite, gdyż właśnie po to zostało stworzone.

Zasada inwestowania w wino wydaje się być prosta. Kupujesz butelkę wina i przechowujesz ją w odpowiednich warunkach, aby później sprzedać za wyższą cenę. Wpływ na wzrost ceny wina ma m.in.:

  • stała i ograniczona wielkość produkcji ze względu na surowe przepisy obowiązujące producentów wina;
  • wzrost popytu ze względu na rosnące zainteresowanie i jednoczesny spadek podaży ze względu na ciągłą konsumpcję;
  • wzrost jakości wraz z dojrzewaniem wina;
  • roczny wzrost cen dla nowych roczników.

To najważniejsze aspekty, które z roku na rok przyczyniają się do wzrostu cen win inwestycyjnych. Oczywiście inwestycja w wino nie daje 100% gwarancji zarobku, jednak jest jedną z ciekawszych opcji dywersyfikacji portfela. Jeśli jesteś początkującym inwestorem polecamy zacząć od niewielkich nakładów. Warto zacząć od kilku czy kilkunastu butelek win, aby nauczyć się zasad kupowania, przechowywania i sprzedaży win inwestycyjnych.

Jakie korzyści płyną z inwestowania w wino?

Przede wszystkim inwestowanie w wino daje możliwość uzyskania nieopodatkowanego zysku. Jeśli sprzedasz wino po czasie dłuższym niż 6 miesięcy od zakupu, nie płacisz podatku. Dzieję się tak, ponieważ wino uważane jest przez fiskusa za towar nietrwały.

Rynek wina jest zrównoważony i nigdy nie doświadczył nagłych załamań, a inwestowanie w wino jest uważane za bardziej stabilne i bezpieczne niż inwestowanie w złoto. Wina inwestycyjne od początku swojego istnienia notują stabilne wzrosty, które osiągają do 10% po 12 miesiącach leżakowania i między 160% a 190% po 10 latach. Nawet w okresie wielkiego kryzysu gospodarczego w 2008 r. wysokiej jakości wina inwestycyjne nie odnotowały znacznego spadku wartości. Biorąc pod uwagę ostatnie 10 lat indeksy najważniejszych win inwestycyjnych dawały średni wzrost o 7% rocznie.

Jak widać inwestowanie w wino to ciekawa alternatywa inwestycyjna z atrakcyjnymi zwrotami nawet w czasach kryzysu, gdyż dobre wina mają bardzo niską korelację z rynkami finansowymi, takimi jak giełda.

Wbrew pozorom inwestowanie w wino nie jest działalnością elitarną. Wręcz przeciwnie, jest dostępne dla każdego inwestora z odpowiednią wiedzą i minimalną kwotą kapitału do zainwestowania, gdyż wino może generować zyski nawet przy bardzo małych inwestycjach.

Najczęstsze zagrożenia związane z inwestowaniem w wino

Podobnie jak wszystkie działania mające na celu zwiększenie kapitału, inwestycje w wino niosą ze sobą niewielki, ale jednak istniejący czynnik ryzyka. Będąc początkującym inwestorem bez znajomości tego rynku możesz narazić się na inwestycję w nieodpowiednie wino. Rynek dobrego wina nie jest rynkiem regulowanym, jak tradycyjne rynki finansowe, więc istnieje ryzyko polegania na niepoważnej i niekompetentnej ocenie wina. W skrajnym przypadku można się natknąć na fałszywe wino, pozbawione kompletnie wartości kolekcjonerskiej. Żeby ograniczyć te zagrożenia warto kupować wina inwestycyjne u sprawdzonych dostawców, którzy od wielu lat zajmujących się sprzedażą wina.

Kolejnym ważnym aspektem, który stanowi zagrożenie dla zakupionego już wina i uzyskania z niego zysku jest przechowywanie. Wino inwestycyjne jest nietrwałym dobrem fizycznym, dlatego należy przechowywać je w specjalnych warunkach. Z następnego akapitu dowiesz się jak przechowywać wina inwestycyjne w warunkach domowych. Jeśli szukasz sposobu bardziej profesjonalnego możesz skorzystać z oferty firm, które specjalizują się w magazynowaniu wina, oczywiście za odpowiednią opłatę. Będziesz mieć gwarancję, że wino będzie dojrzewało w odpowiedniej temperaturze, wilgotności i położeniu butelki, zawsze pod ścisłą obserwacją. Niewłaściwa konserwacja wina może wpłynąć na jego jakość i całkowicie zrujnować trwający latami proces starzenia, a co za tym idzie zwrot z inwestycji.

Należy też pamiętać, że wina nie da się spieniężyć w krótkim czasie, a szybka sprzedaż będzie wiązała się z dużą stratą. Likwidacja dużego portfela win może trwać pół roku i więcej.

Jak przechowywać wina inwestycyjne w domu?

Jak przechowywać wina kolekcjonerskie w warunkach domowych?

Jeśli zaczynasz przygodę w inwestowanie w wino i robisz to na niewielką skalę, z pewnością zaczniesz od przechowywania go we własnym zakresie. Najlepiej, aby wino leżakowało w piwnicy starego, wiejskiego domu. Niestety dziś coraz mniej osób ma taką możliwość, dlatego warto poszukać pomieszczenia z najbardziej zbliżonymi warunkami.

Przede wszystkim temperatura w miejscu przechowywania wina inwestycyjnego powinna być w zakresie między 14°C a 16°C. Ważne jest, aby temperatura była w miarę stała, a wino nie było narażone na jej  nagłe obniżenie lub wzrost. Gwałtowne zmiany temperatury potrafią bardzo obniżyć jakość wina.

Drugim równie ważnym aspektem jest wilgotność powietrza, która powinna być na poziomie 60-80%. Musisz pamiętać także, aby nie narażać butelek z winem na działanie światła, zarówno słonecznego, jak i sztucznego. Butelki powinny być w pozycji poziomej, co zapobiegnie wysuszeniu korka. Wszelkie wibracje czy wstrząsy, a także niepożądane zapachy i aromaty to potencjalni wrogowie Twojego wina, więc w miarę możliwości ogranicz je w pomieszczeniu do leżakowania. 

Gdzie sprzedać wina inwestycyjne?

Przychodzi czas, w którym wino osiąga zadowalającą Cię wartość i chcesz je sprzedać. Możesz to uczynić na rynku prywatnym, w tradycyjnych domach aukcyjnych lub na aukcjach internetowych.

  • Sprzedaż win kolekcjonerskich na rynku prywatnym

W sformułowaniu “rynek prywatny” kryją się takie miejsca jak specjalistyczne blogi, fora oraz grupy na Facebooku. Doskonałym przykładem jest forum Gambero Rosso, które przez lata było głównym miejscem sprzedaży i zakupu win inwestycyjnych. Dziś fora zostają wypierane przez nowocześniejsze formy, takie jak grupy na Facebooku, które zrzeszają kupców i sprzedawców z całego świata. Pamiętaj jednak, aby zachować czujność i bezpieczeństwo przy sprzedaży w takich miejscach. Postaraj się, jeśli to możliwe, osobiście poznać potencjalnego nabywcę Twojego wina. Jest to dość trudne, więc możesz skorzystać z narzędzi i bramek płatniczych, które gwarantują otrzymanie pieniędzy po dostarczeniu towaru do kupującego.

  • Sprzedaż win inwestycyjnych w domach aukcyjnych

Drugi sposób, dostępny jednak tylko w przypadku sprzedaży dużych lub wartościowych kolekcji win to tradycyjne domy aukcyjne. Jest to sprzedaż w wyspecjalizowanych miejscach takich, jak Acker Merrall & Condit, Sotheby's czy Christie's. We Włoszech znajdziesz uznane domy aukcyjne Pandolfini czy Gelardini & Romani, które w ostatnich latach również zaczęły sprzedawać wyśmienite wina oraz dom aukcyjny Bolaffi, który wśród wielu aukcji co jakiś czas organizuje aukcje wina.

  • Sprzedaż win kolekcjonerskich na aukcjach internetowych

Oprócz tradycyjnych domów aukcyjnych w ostatnich latach pojawiło się wiele internetowych serwisów aukcyjnych. Pionierem w tej branży był Ebay. Z czasem pojawiły  nowe platformy, na których można sprzedać i kupić produkty luksusowe i kolekcjonerskie, na przykład Catawiki. Platformy te umożliwiają umieszczanie przedmiotów do sprzedaży z cena minimalną, poniżej której Twoje wino nie zostanie sprzedane oraz zapewniają bezpieczne transakcje.

Inwestowanie w wino - wyższy poziom wtajemniczenia

Wszystko o inwestowaniu w wino

Kupowanie rzadkich win jest jak inwestowanie w startup. Potrzebujesz 10 lat, aby osiągnąć znaczące zyski.

Dlatego jeśli pragniesz zainwestować naprawdę duże pieniądze, warto rozważyć korzystanie z profesjonalnych firm zajmujących się kupowaniem i przechowywaniem wina. Firmy te dzięki wieloletniemu doświadczeniu wiedzą jakie wina kupić i kiedy je sprzedać, aby uzyskać maksymalne zyski. Opłaty za zarządzanie całym przedsięwzięciem stanowią zazwyczaj 15% całkowitej wartości inwestycji, są uiszczane z góry i obejmują właściwe przechowywanie oraz ubezpieczenie wina. Często też pobierana jest prowizja za zakup wina i jego sprzedaż.

Możesz też skorzystać z oferowanych przez wyspecjalizowane firmy pakietów win komponowanych przez znawców rynku winiarskiego. Zakup takiego pakietu daje dużą szansę na zadowalający wynik finansowy w przyszłości.

Wina inwestycyjne - podsumowanie

Rynek win inwestycyjnych istnieje od wielu lat i szybko zdobył zainteresowanie profesjonalnych inwestorów. Nieustanny wzrost, stabilność oraz przewidywalny zwrot z inwestycji sprawił, że nie tylko profesjonaliści, ale także miłośnicy wina zaczęli powiększać swój kapitał inwestując w ten wyjątkowy trunek.

Dodatkowym atutem inwestowania czy kolekcjonowania win jest jego fizyczna obecność. W przeciwieństwie do akcji i innych aktywów finansowych wino można oglądać i podziwiać, co samo w sobie dla wielu kolekcjonerów i inwestorów jest bezcenną wartością. Wina inwestycyjne możesz kupować, sprzedawać, a w przypływie fantazji - wypić.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022

Polecane

pixel