Co najczęściej jedzą Włosi - pizza i focaccia
2016-07-27
Znamy wszyscy pizzę neapolitańską, gdyż jest najbardziej znaną pizzą na świecie. Charakterystyczny smak dobrze wyrobionego i upieczonego ciasta, miesza się z lekko kwaśnym smakiem pomidorów, aromatem oregano, czosnku, bazylii i przypieczonej mozzarelli. Po wyjęciu z pieca poczujemy jak cudownie pachnie.
Pamiętaj jednak, że w Italii istnieje wiele regionalnych odmian pizzy i focaccii. Jest ich bardzo dużo we wszystkich zakątkach Włoch. Różnią się od siebie składnikami i sposobem pieczenia, lecz łączy je wspaniały, niepowtarzalny smak i aromat. Pragniemy przybliżyć Ci te, które uważamy za najbardziej słynne i popularne.
La pizza al taglio alla Romana (pizza w kawałkach po rzymsku)
Od klasycznej pizzy z Neapolu różni się tym, że jest bardziej cienka i chrupiąca. Często zamiast oliwy dodaje się do niej olej roślinny, przez co staje się jeszcze bardziej sprężysta. Tradycja kuchni rzymskiej nakazuje, aby najczęściej dodawanymi składnikami były anchois, bazylia i ser Pecorino. Oczywiście pizzę w kawałkach sprzedaje się w wielu regionach Włoch, ale najbardziej typowa jest właśnie ta sprzedawana w Rzymie.
Focaccia Genovese (focaccia z Genui)
To chyba najbardziej popularna odmiana focaccii we Włoszech. W pięknej stolicy Ligurii focaccia to prawdziwa instytucja, jeden z tych produktów, bez którego nie może się obyć żaden posiłek. Jest dobry w każdym momencie dnia od śniadania po wieczorną kolację, idealna też na szybki lunch. Proste ciasto grubości kilku centymetrów, przyprawione oliwą i solą morską, to duma kuchni Ligurii.
Focaccia di Recco (focaccia z miasta Recco)
Kolejny pyszny specjał z Ligurii, tradycyjnie wytwarzany na liguryjskiej Riwierze. Składa się z dwóch cienkich warstw ciasta, przedzielonych równie cienką warstwę sera, co wyróżnia ją od pozostałych focacci z tego regionu. Ciasto jest lekko słone, smaczne i chrupiące, a ser w środku jest słodki z lekką i przyjemną nutą kwasowości.
Pizza alta in teglia (pizza w kawałkach, ale gruba)
Okrągła, tak jak pizza neapolitańska, różni się od niej tym, że jest bardzo gruba. Możemy ją spotkać w różnych włoskich miastach, ale jest to typowe danie dla Mediolanu. Podaje ją się w wielu mediolańskich pizzeriach, także na kawałki. Można ją zjeść na miejscu lub zabrać do domu.
Focaccia Barese (focaccia z Bari)
W kształcie podobna do pizzy i prawdopodobnie pochodzi od typowego chleba z Apulii. Przygotowana z pszenicy durum zwanej semoliną. Do ciasta dodawane jest puree z ziemniaków, a góra posmarowana jest obficie oliwą z oliwek i przyozdobiona świeżymi pomidorami i oliwkami.
Lo Sfincione
Oryginalna sycylijska receptura z okolic Palermo, nazywana w sycylijskim dialekcie sfinciuni. Spożywana przez okrągły, ale szczególnie w Nowy Rok i 24 czerwca w święto św. Jana. Góra jest puszysta i lekka, a dół gęsty i twardy. Tradycyjnie zwieńczona cebulą, pomidorami, sardelami, oregano i twardym sycylijskim serem stosowanym zamiast klasycznej mozzarelli. Ostatnim akcentem jest chrupiąca warstwa tartej bułki. W okolicach Palermo, często sprzedawana w piekarniach, pizzeriach, ale też na ulicznych straganach, nierzadko bezpośrednio z samochodów.
Focaccia alla Messinese (focaccia z Mesyny na Sycylii)
Kolejny specjał z Sycylii, tym razem z portowej Mesyny. Gruba na jeden lub dwa palce focaccia, jest pieczona na prostokątnych lub kwadratowych blachach. Dodatki to różne warzywa, pomidory, ser i anchois. Zazwyczaj sprzedawana na wagę, pokrojona na małe prostokątne kawałki.
Przybliżyliśmy Ci tylko te specjały, które uważamy za najbardziej znane. Pamiętamy jednak, że pominęliśmy wiele innych równie wspaniałych lokalnych wypieków. A Ty, czy znasz inne delicje włoskich piekarzy? Jeżeli tak, to podziel się z nami tą informacją.
Pokaż więcej wpisów z
Lipiec 2016