Darmowa dostawa od 300,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Chcesz dokonać dobrego wyboru wina? Czytaj informacje na etykiecie!

2016-12-08
Chcesz dokonać dobrego wyboru wina? Czytaj informacje na etykiecie!

Kupując wino często nie zwracamy uwagi na etykietę. Bywa jednak tak, że informacje na niej zawarte są kluczem do wyboru dobrego, najbardziej odpowiedniego dla nas wina.

Umiejętność czytania ich zawartości jest niezbędna do swobodnego poruszania się po świecie wina. Najczęściej interesujące nas informacje to m.in. nazwa własna wina, producent, rocznik, pojemność butelki, poziom zawartości alkoholu, czy oznaczenie klasyfikacji. O ile np. nazwa producenta, czy też rocznik wina nie rodzi większych pytań, o tyle klasyfikacja win już może i często jest niezrozumiała. Dlatego dziś przedstawimy kilka informacji o klasyfikacji win, czy też fachowo nazywając, o systemie kontroli jakości win.

Z uwagi na fakt, że specjalizujemy się w wina włoskich opiszemy włoską strukturę kontroli jakości. System ten pochodzi z 1992 roku i jest modyfikacją ogólnokrajowych regulacji dotyczących branży winiarskiej z lat 60 ubiegłego wieku. System rozróżnia dwie kategorię win szlachetnych - DOCG oraz DOC i dwie kategorie win stołowych - IGT i VdT. W pierwszej kolejności zajmiemy się kategorią win stołowych.

VdT (Vino da Tavola)

Wino należące do najniższej kategorii. Włoski termin Vino da Tavola oznacza dosłownie wino stołowe. W rzeczywistości odnosi się on do win bez apelacji lub inaczej mówiąc nieklasyfikowanych. Wina z tej grupy nie spełniają wymogów co do pochodzenia wina. Wbrew pozorom niektóre wina tej kategorii są znakomite. Dzieje się tak dlatego, iż Włosi nie zawsze przestrzegają sztywnych reguł przewidzianych przez prawo apelacyjne i produkują wino zgodnie z własnymi recepturami. W efekcie nierzadko powstają wina tworzone z pasją o świetnej jakości, jednocześnie bardzo drogie.

IGT (Indicazione Geografica Tipica)

Oznaczenie to wskazuje na miejsce pochodzenia wina oraz nazwę szczepu winorośli. By wino mogło spełniać warunki tej kategorii musi być wyprodukowane z zatwierdzonych odmian winorośli. Większość przyjętych do tej pory specyfikacji przewiduje zastosowanie tylko jednego szczepu winogron lub mieszanki, w której jeden wyraźnie dominuje nad pozostałymi. IGT to przede wszystkim szeroki wybór dobrych jakościowo win, sprzedawanych z reguły po przystępnych cenach.

Wyżej wymienione kategorie obejmują większość włoskich win, z których niejednokrotnie możemy natrafić na winne "perełki". Jednak ani VdT, ani IGT nie zawsze są gwarancją wina wybitnego. Taką pewność będziemy mieli kupując wino z oznaczeniem DOCG lub DOC.

DOC (Denominazione di Origine Controllata)

Specyfikacja ta określa obszar, z którego może pochodzić wino oraz jego rodzaj, kolor, odmianę winorośli, minimalne stężenie alkoholu, maksymalną wielkość plonów z hektara, sposób dojrzewania wina, a także minimalny okres leżakowania. Jak rozumieć znaczenie DOC? Wiele osób zakłada, że odnosi się ono do jakości. W pewnym sensie tak jest, ale tylko wtajemniczeni znawcy tematu wiedzą, że przede wszystkim jest to gwarancja pochodzenia winorośli i zgodności metod produkcji z przepisami regulującymi wytwórstwo wina. Wprowadzenie DOC stanowiło dla producentów bodziec do wyjścia poza swój własny, lokalny rynek i poszukiwania coraz to nowych sposobów doskonalenia jakości, które pozwalałyby na zmierzenie się z konkurencją ogólnoświatową, co znacząco przyczyniło się do ogólnej poprawy jakości włoskich win.

DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita)

To najwyższe, prestiżowe oznaczenie stworzone dla ochrony najlepszych producentów. Wino tej kategorii musi spełniać normy ostrzejsze niż wymagania określone dla win z oznaczeniem DOC. Jedną z podstawowych różnic jest niższy limit wydajności z hektara, co w głównym stopniu przyczyniło się do podniesienia jakości win. Przepisy nakładają też obowiązek prowadzenia poszerzonej analizy chemicznej wszystkich win oznaczanych jako DOCG. Po przeprowadzeniu niezbędnych badań laboratoryjnych ostatecznym testem jest ocena smaku wina przez doświadczonych kiperów, którzy podejmują decyzję o dopuszczeniu, bądź niedopuszczeniu wina do stosowania apelacji. Tak restrykcyjne przepisy sprawiają, że obecnie kategorią DOCG poszczycić się może zaledwie 74 wina.

W przypadku trunków rodem z Italii przedstawione kategorie są sporym ułatwieniem dla koneserów, w trakcie poszukiwania znakomitego wina. Następnym razem, gdy będziesz zastanawiać się nad kupnem wina, zwróć uwagę na etykietę i oznaczenia na niej zawarte. Być może dokonasz dzięki temu idealnego wyboru.

Doskonałe wina wszystkich wymienionych wyżej klasyfikacji kupisz w naszych delikatesach włoskich. Sprawdź!
Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2016
pixel