Jak Włosi obchodzą święta Bożego Narodzenia?
Włochy są krajem katolickim, dlatego Święta we Włoszech i w Polsce w dużej mierze przebiegają podobnie. Tak jak u nas - bardzo ważna jest wigilijna kolacja, ubierana jest choinka i przy świątecznym stole jednoczy się cała rodzina. Chociaż sama idea przeżywania Świąt jest podobna, istnieje jednak różnica w daniach wigilijnych i świątecznych, a także tradycyjnych obrzędach.
Czy Włosi ubierają choinkę?
Choinka (Albero di Natale) zgodnie z tradycją pojawia się w każdym włoskim domu już 8 grudnia (Święto Niepokalanego Poczęcia) i przystrajana jest przez dzieci, które własnoręcznie wykonują świąteczne ozdoby. Tak jak w innych krajach ulice i place we Włoszech przystrojone są choinkami i lampkami, które tworzą świąteczną atmosferę. Przystrojona choinka stoi w domach do Święta Trzech Króli (6 stycznia).
Jak Włosi obchodzą wigilię?
W ten niezwykły wieczór cała rodzina zbiera się na uroczystej kolacji. Zestaw dań zależy od regionu, ale są to potrawy postne z dużą ilością ryb i owoców morza. Nie może oczywiście zabraknąć pasty - czyli makaronów. Jak to we Włoszech, kolacja trwa długo, zazwyczaj do Pasterki. Są oczywiście prezenty pod choinkę, które otwiera się po kolacji lub jeszcze później, po Pasterce. Bardzo popularnym prezentem wśród dorosłych jest wiklinowy kosz prezentowy z dobrym winem, oliwą z oliwek, octem balsamicznym i słodyczami.
Czy Włosi obchodzą Boże Narodzenie?
Boże Narodzenia (Natale), czyli pierwszy dzień Świąt to bardzo uroczysty dzień we Włoszech. Do świątecznego obiadu zasiada cała rodzina, a biesiada trwa zwykle do późnego wieczora. W menu są tortellini, pierożki w rosole, lasagne, a danie główne to wielki kawałek mięsa - wieprzowina, jagnięcina lub drób z ziemniakami i warzywami. Oczywiście nie może zabraknąć najlepszych włoskich win.
Włoskie słodycze bożonarodzeniowe
W świąteczne dni stoły w Italii uginają się od słodyczy. Najbardziej popularne we Włoszech są Panettone i Pandoro - tradycyjne babki świąteczne. Przed świętami sprzedaje się ich we Włoszech kilkadziesiąt milionów. Na świątecznych stołach znajdziemy także Pan Speziato (ciasto z miodem i bakaliami), praliny oraz włoskie nugaty w różnych smakach.
Sylwester we Włoszech
Sylwester w Italii podobnie jak u nas to huczna zabawa na dużych imprezach. Ostatnio także modne są imprezy na placach włoskich miast. Większość Włochów spędza jednak ten wieczór w kameralnym gronie wśród rodziny, czy znajomych przy uroczystej kolacji. Po północy następuje oczywiście przywitanie Nowego Roku tradycyjną lampką Prosecco.
Święto Trzech Króli we Włoszech
W noc poprzedzającą Święto Trzech Króli do dzieci we Włoszech „przylatuje Befana” –staruszka na miotle, która według legendy spóźniła się na narodziny Jezusa. Od tamtej pory w nocy z 5 na 6 stycznia odwiedza każdy dom, w którym jest dziecko, na wypadek gdyby był to Jezus. Dzieci przygotowują skarpety prezentowe, które Befana wypełnia słodkimi upominkami.
Tak jak u nas, Święto Trzech Króli jest we Włoszech zakończeniem okresu świątecznego. Słynne powiedzenie „L'Epifania tutte le feste le porta via!” – „Objawienie Pańskie zabiera wszystkie święta!” oznaczające zakończenie świąt Bożego Narodzenia i powrót do pracy wybrzmiewa w każdym domu. Tym samym jednak, dzień Trzech Króli zwiastuje we Włoszech początek okresu karnawałowego. Karnawał w Italii jest prawdziwym szaleństwem, do którego przygotowania trwają nawet cały rok.
Podsumowując, Włosi spędzają Święta Bożego Narodzenia podobnie do nas. Jest uroczyście, stół zastawiony jest pysznymi potrawami, są prezenty i choinka. Wszyscy spotykają się w rodzinnym gronie i wspólnie spędzają ten wspaniały czas. Jeśli chcesz wprowadzić do swojego domu trochę włoskiego klimatu świątecznego możesz podać tradycyjną babkę Panettone lub obdarować swoich bliskim wiklinowym koszem wypełnionym włoskimi słodyczami, oliwą z oliwek, serami, sosami i oczywiście wspaniałym winem.