7 zasad kulinarnych, o których powinieneś pamiętać jadąc do Włoch
2016-11-22
Jedziesz do Italii i chcesz żyć po włosku? Wyjście jest jedno: stosuj się miejscowych zwyczajów kulinarnych, nawet jeśli czasem wydają się trochę dziwne. W sprawie jedzenia Włosi niechętnie ustępują od swoich żelaznych reguł i nie widzą powodów, aby je zmieniać...
1. Picie kawy
Espresso i cappuccino to włoskie powody do dumy na całym świecie. Pamiętaj jednak, że cappuccino pijemy tylko na śniadanie w towarzystwie świeżych brioche (rogalików) lub ciast (tak, Włosi jedzą słodkości na śniadanie!). Espresso natomiast króluje po południu. Podawane jest na koniec posiłku, również po wieczornej kolacji (!) i nikogo nie powinno to dziwić. Oczywiście jeśli chcesz, możesz zamówić cappuccino w ciągu dnia, ale prawdziwy Włoch nigdy by tego nie zrobił.
2. Keczup do makaronu lub pizzy
Proszę Cię, nie rób tego we włoskiej restauracji, chyba, że chcesz wprawić w konsternację wszystkich dookoła. Pozornie wydaje się, że keczup to produkt zbliżony do sosu pomidorowego i może go zastąpić. Uwierz mi jednak, że stosowanie keczupu do makaronów i pizzy jest tu uważane za kulinarne przestępstwo. Według Włochów miejsce keczupu jest przy frytkach i hot dogach.
3. Risotto i makaron to nie dodatek do dań głównych
Kolejność dań w kuchni włoskiej jest wyjątkowo ważna. Pasta, czyli makaron i risotto to Primi Piatti (pierwsze danie). Primi Piatti podawane są po przystawce lub przy jej braku na początku posiłku. Traktowanie makaronu lub ryżu jako dodatku do głównego dania - mięs lub ryb jest karygodnym błędem (z wyjątkiem specjałów takich jak Ossobuco alla Milanese, które podajemy z ryżem).
4. Ragu' alla bolognese
Wracasz z Włoch, wciąż jednak żyjesz wakacjami, więc zapraszasz gości i na poczęstunek przyrządzasz słynne Ragu' alla bolognese. Nie masz w domu makaronu tagliatelle i myślisz "co to za różnica, użyję spaghetti!". Powiem wprost, ten pomysł jest fatalny. Wydaje się, że to drobny szczegół? Otóż nie, w kuchni włoskiej dobranie odpowiedniego makaronu do sosu jest bardzo ważne, gotowanie i jedzenie jest niczym rytuał. Jeśli przyrządzasz najsłynniejszy makaron na świecie, zastosuj oryginalny i najlepszy, znany wszystkim przepis.
5. Sałatka Cezar
Przygotowując przyjęcie we w włoskim stylu, nigdy nie umieszczaj sałatki Cezar w menu. Sałatka ta bierze swoją nazwę od jego twórcy, szefa kuchni włoskiego pochodzenia Caesarego Cardini, ale we włoskiej kuchni kompletnie nie jest znana.
6. Symbol włoskich restauracji
Z dziwnych i bliżej nieznanych powodów obrus w czerwono-białą kratkę uznawany jest na świecie za symbol włoskiej restauracji. Poza Italią wiele restauracji włoskich lub opartych na kuchni włoskiej używa tego typu wystroju, co w ich mniemaniu symbolizować ma włoski charakter lokalu. Prawdopodobnie turyści, którzy odwiedzają po raz pierwszy Włochy będą rozczarowani, gdy na własne oczy zobaczą, że czerwono-biały obrus w kratkę nie jest stosowany. Wyjątkiem są nieliczne restauracje, głównie nastawione na odwiedziny turystów.
7. Zamiast podsumowania, dobra rada
Pamiętaj, że kuchnia włoska, przez szacunek dla tradycji oparta jest na przepisach "a la nonna". To znaczy, że każde następne pokolenie uczy się gotować od swojej matki, a ta od swojej i tak dalej. Jest to sprawdzony system, który trwa od wieków i nie podlega zmianom. Czego jeszcze każda babcia uczy wnuczkę lub wnuka w kuchni? Tego, że jedzeniem obdarowujesz zawsze tych, których lubisz lub kochasz. Dlatego posiłki przygotowywane są zawsze z pasją i starannością. Spotkasz się z tym nie tylko we włoskim domu, ale także idąc do włoskiej restauracji. Tam napotkasz jedzenie najwyższych lotów, gotowane przez kucharza pasjonata. W podzięce za wysiłek włoskich restauratorów, naucz się kilku słów po włosku, aby zamówić posiłek i podziękować za niego w ich języku. Włosi to doceniają i bardzo lubią.
Znając te zasady, możesz swobodnie ruszać na kulinarną przygodę do słonecznej Italii!
Pokaż więcej wpisów z
Listopad 2016