Darmowa dostawa od 300,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Szkoła gotowania - kuchnia włoska, część 6: Pesto alla Genovese

2018-05-29
Szkoła gotowania - kuchnia włoska, część 6: Pesto alla Genovese

Pesto nieodłącznie kojarzy się z Ligurią. To właśnie w tym nadmorskim regionie, narodził się ten zimny sos, który stał się symbolem Genui i całej Ligurii. Pierwsze wzmianki o pesto można znaleźć w 1800 roku, a od kilkudziesięciu lat jest ono jednym z najbardziej znanych i rozpowszechnionych sosów na świecie. Jak na każdą regionalną potrawę przystało, każda rodzina w Ligurii ma własną receptę na pesto alla genovese.

Poniżej przedstawiamy przepis, który uznajemy za najlepszy. Aby stworzyć prawdziwe genueńskie pesto, potrzebujesz marmurowego moździerza, trochę siły i ... dużo cierpliwości. Jeśli chcesz, aby Twoje pesto było perfekcyjne pamiętaj, że liście bazylii muszą koniecznie być suche, ale nie pomarszczone w jakikolwiek sposób, ponieważ pęknięcie liści  powoduje utlenianie olejków eterycznych zawartych w pęcherzykach umieszczonych w górnej części liści. Pesto straciłoby aromat i intensywny zielony kolor. Pamiętaj też, aby oliwa użyta do stworzenia pesto była delikatna w smaku, aby złagodzić pikantność czosnku i wzmocnić aromat bazylii.

Przepis na Pesto alla Genovese

Składniki:

Przygotowanie:

Umieść obrany czosnek w moździerzu, dodaj szczyptę soli i ucieraj, aż powstanie kremowa masa. Następnie dodaj liście bazylii razem ze szczyptą grubej soli, która posłuży do lepszego rozbicia włókien i uzyskania intensywnego zielonego koloru. Następnie rozcieraj bazylię na ściankach moździerza obracając tłuczek w lewą, a moździerz w prawą stronę (zgodnie ze wskazówkami zegara). W momencie, gdy bazylia zacznie wydzielać zielony sok dodaj orzeszki piniowe i ucieraj dalej, aż pesto stanie się kremowe. Teraz czas na sery: dodawaj je stopniowo cały czas mieszając. Ostatni składnik to oliwa: wlewaj ją powoli wciąż mieszając. Gdy uzyskasz konsystencję kremowego, jednorodnego sosu, to znak, że Twoje Pesto alla Genovese jest gotowe.

Tak przygotowane pesto możesz trzymać w lodówce, w hermetycznym pojemniku przykryte warstwą oliwy przez 2-3 dni. Możesz je także zamrozić w małych pojemniczkach, a przed użyciem rozmrozić w lodówce lub w temperaturze pokojowej.

Jak wspomnieliśmy na wstępie, ucieranie w moździerzu jest bardzo pracochłonne, ale pozwala uniknąć przegrzania ucieranych listków bazylii (wysokie temperatura zabija jej delikatny aromat). Oczywiście można pójść na skróty i użyć zamiast moździerza elektrycznego blendera. Najlepiej z plastikowym ostrzem, gdyż metal sprawi, że liście bazylii staną się gorzkie. Aby uniknąć przegrzania, miksuj bazylię przy najniższej możliwej prędkości i staraj się uniknąć szarpnięć. Mieszaj kilka sekund, zatrzymaj i zacznij od nowa, aż uzyskasz aksamitny sos. I jeszcze jedna rada: wstaw przed użyciem ostrze blendera i naczynie, w którym będziesz miksował na godzinę do lodówki.

Jeśli jednak i ta wersja wyda Ci się zbyt pracochłonna, możesz kupić gotowe pesto w naszych delikatesach. Namawiamy Cię jednak do zrobienia tego pysznego sosu z zachowaniem reguł, o których pisaliśmy powyżej. Zapewniamy Cię, że zrobienie go samodzielnie da Ci dużo radości, a zadowolenie zaproszonych gości na Spaghetti con il pesto di basilico alla genovese wynagrodzi chwile spędzone w kuchni.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2018
pixel