Darmowa dostawa od 300,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kuchnia włoska bez tajemnic - przepis na Mozzarrela in carrozza

2020-11-23
Kuchnia włoska bez tajemnic - przepis na Mozzarrela in carrozza

Przepyszny przepis rodem z Kalabrii, rozpowszechniony również z pewnymi zmianami w Lacjum. Danie jest bardzo proste w przygotowaniu, jednak aby uzyskać doskonały rezultat wymaga zachowania pewnych reguł. Mozzarella in carrozza narodziła się jako przepis, który wykorzystuje resztki z dnia poprzedniego, a powstało z niego niezwykle apetyczne danie.

Jak sama nazwa wskazuje głównym bohaterem przekąski jest mozzarella. Oczywiście najlepsza będzie di bufala, ale mozzarella z mleka krowiego też będzie doskonała. W oryginale dodatkiem są fileciki anchois, jednak zamiast nich można dodać suszone pomidory, bazylię lub prosciutto. Możesz dowolnie eksperymentować także z innymi dodatkami, pamiętają tylko, żeby były suche (odsączone z zalewy, czy oliwy).

Przepis na Mozzarrela in carrozza (Mozzarella w karocy)

Składniki:

Przygotowanie:

Pokrój mozzarellę w plastry o grubości ok. 1 cm, następnie ułóż między dwoma warstwami ręcznika papierowego i delikatnie dociśnij rękami, aby usunąć z sera nadmiar wody. Musisz  to zrobić bardzo starannie, gdyż zbyt duża ilość płynu może spowodować, że mozzarella wycieknie z karocy w czasie smażenia.

Ułóż na desce kromki chleba (zamiast chleba do tramezzini możesz użyć chleba tostowego lub dowolnie innego o podobnym kształcie) i przykryj je plastrami mozzarelli i filetami anchois. Jak wspomnieliśmy zamiast anchois możesz użyć dowolnych produktów, jeśli nie będą bardzo wilgotne (odradzamy dodawania świeżych pomidorów). Połóż na wierzch drugą kromkę chleba i lekko dociśnij, aby warstwy się dobrze skleiły.

Przytnij krawędzie nożem, aby usunąć zewnętrzną skórkę (jeśli chcesz, możesz ją zostawić). Możesz pozostawić kanapki kwadratowe lub przekroić je na dwa trójkąty.

Danie jest proste do wykonania, ale troszkę pracochłonne, gdyż niezwykłość tej potrawy polega na podwójnym panierowaniu. Dlaczego właściwie to robimy? Pierwsza panierka zapobiega namoczenie chleba jajkiem, a druga powoduje, że jajko nie spłynie z kanapki.

Zaczynamy panierowanie:

Rozbij w misce 2 jajka, dodaj szczyptę soli i dobrze ubij widelcem. Przygotuj dwa pojemniki, jeden z mąką i drugi z tartą bułką. Przed rozpoczęciem panierowania dociśnij kromki chleba jeszcze raz dłonią, co pozwoli usunąć resztki powietrza ze środka. Obtocz dokładnie chleb w mące ze wszystkich stron.

Nie wkładaj kanapek od razu do jajek, a odczekaj, aby odpoczęły minutę na desce. Dzięki temu mąka dobrze się do nich przyklei, wchłonie trochę wilgoci i nie będzie pozostawała w miseczce z jajkami.

Następnie za pomocą 2 widelców ułóż karoce w ubitym jajku, przykrywając wszystkie boki. Pozwól, aby nadmiar jajka spłynął z chleba i ponownie połóż je na minutę na deskę, aby odpoczęły i wchłonęły jajko. Następnie włóż je do pojemnika z tartą bułką i obracaj aby dokładnie się nią pokryły. Ułóż je ponownie na desce, przykryj folią spożywczą i przenieś do zamrażarki na 15-20 minut.

Teraz możesz przejść do drugiego panierowania. Ubij kolejne dwa jajka widelcem, tym razem bez dodawania soli. Zamocz kanapki w misce z jajkami, pozwalając, aby nadmiar jajka spłynął, a następnie bezpośrednio w misce z tartą bułką. Możesz w prosty sposób podbić smak potrawy, stosując przy drugiej panierce specjalną japońską bułkę tartą panko. Ta niezwykle lekka panierka nada potrawie niespotykaną chrupkość.

Aby mieć pewność, że kolejne warstwy panierki idealnie przylegają do chleba ponownie włóż przykryte folią spożywczą kanapki do zamrażarki na 15 minut. Tak przygotowana panierka pozwoli zminimalizować szansę, że karoce otworzą się w trakcie smażenia.

Jak widzisz danie jest pracochłonne, warto więc zrobić go trochę więcej na zapas. Po panierowaniu możesz włożyć mozzarelle w karocy na tacce pokrytej folią spożywczą do zamrażarki i przechować je nawet do 3 miesięcy. Przed smażeniem należy je pozostawić w temperaturze pokojowej na około 15 minut i przetrzeć ręcznikiem papierowym, aby usunąć z powierzchni małe kryształki lodu, które mogłyby rozpryskiwać się w kontakcie z wrzącym olejem.

Najważniejszy etap przepisu - sposób smażenia potrawy

Do smażenia najlepiej użyć oleju z orzeszków arachidowych, ze względu na jego wysoką temperaturę dymienia. Jeśli go nie posiadasz użyj dowolnego oleju do smażenia. Przed smażeniem warto też zaopatrzyć się w termometr do mierzenia temperatury oleju. Zbyt niska temperatura smażenia spowoduje bowiem, że chleb będzie zbyt mocno pochłaniał tłuszcz, w którym jest smażony, a w zbyt wysokiej nadmiernie upiecze się z zewnątrz. Poza tym olej podgrzany do temperatury powyżej wartości dymienia zaczyna się spalać i wydzielać szkodliwe dla zdrowia substancje.

Wlej sporo oleju do rondla i doprowadź do temperatury 170 °C. Duża ilość oleju spowoduje, że Twoje kanapki wchłoną mniej oleju. Smaż mozzarellę w karocy po dwie lub trzy jednocześnie przez około 4 minuty, od czasu do czasu obracając łyżką cedzakową. Nie wkładaj więcej sztuk do oleju na raz, gdyż obniży to temperaturę oleju i panierka nasiąknie tłuszczem. Gdy mozzarella wypłynie na powierzchnię i będzie złoto-brązowa przenieś ją na talerz wyłożony papierowym ręcznikiem, aby usunąć nadmiar oleju i natychmiast podawaj.

Danie jest proste, ale przez podwójne panierowanie trochę kłopotliwe do wykonania. Warto się jednak za nie zabrać, bo efekt będzie imponujący. Wewnątrz ciągnąca się pyszna mozzarella, a z zewnątrz złocista, chrupiąca panierka. A więc do dzieła i smacznego!

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020

Polecane

pixel