Darmowa dostawa od 300,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

10 porad dla kucharzy amatorów

2020-05-19
10 porad dla kucharzy amatorów

Jaki powinien być Twój początek w kuchni? Bez względu na to, jak skomplikowany jest Twój wymarzony przepis, po prostu wejdź do kuchni i zacznij go realizować! Być może kilka pierwszych podejść do jego wykonania będzie nieudanych, ale efekt końcowy może sprawić, że będziesz dumny ze swoich dokonań i odkryjesz powołanie do gotowania. Gdyby się jednak okazało, że Twój pomysł na pierwsze złożone danie był zbyt impulsywny i niewspółmierny do Twoich możliwości, to i tak najważniejsze jest to, że zrobiłeś pierwszy krok, bo Twoja odwaga w końcu zostanie nagrodzona. Czas jednak zabrać się za gotowanie na serio. Żeby ułatwić Ci pierwsze kroki w kuchni, przedstawiamy kilka prostych porad, abyś nie zagubił się w kulinarnym gąszczu...

1. Zacznij od prostych przepisów

Zazwyczaj fascynują nas dania wyrafinowanej i złożonej kuchni rodem z eleganckich restauracji. Jednak jeśli zaczynasz gotować, nie próbuj robić wielkich rzeczy, gdyż sekret udanego startu w kuchni tkwi w prostocie.
Jeśli Twoje umiejętności są prawie zerowe, po prostu zapoznaj się z kuchnią i zacznij od przygotowywania zimnych potraw: prozaicznej szynki z melonem, czy sałatki caprese. Sałatki z makaronami na zimno też będą Twoim sojusznikiem. Można je przygotować z wyprzedzeniem, co pozwoli uniknąć stresów w kuchni. Następny krok do zmierzenia się z bardziej złożoną sztuką kulinarną to przejście do smażenia i przygotowywania pierwszych dań, takich jak makarony. Właściwie przyrządzone nieskomplikowane spaghetti to początek mistrzostwa w kuchni.

Kiedy uznasz, że jesteś gotowy na drugie dania, zacznij od prostych hamburgerów, panierowanych kotletów, czy zapiekanek. Na debiutanckie desery podaj szybkie i proste sałatki owocowe.

2. Skorzystaj ze szkół i kursów gotowania

W większych miastach organizowane są często szkoły i kursy gotowania. Jeśli czujesz taką potrzebę, weź udział w lekcji próbnej, aby sprawdzić, czy program odpowiada Twoim potrzebom. Z doświadczenia wiemy, że jeśli chcesz podejść do kuchni na luzie, unikaj szkoleń, które są zbyt techniczne i zacznij od kursów prowadzonych w swobodnej formie. W ten sposób będziesz miał okazję nie tylko się uczyć, ale także bawić i porównywać doświadczenia z wieloma innymi początkującymi kucharzami.

3. Czytaj książki kucharskie

Kup sobie dobre książki z przepisami. Unikaj błędu kupowania wielu książek na raz. Wybierz tylko kilka, które Ci się podobają, najlepiej z pięknymi zdjęciami potraw. Takie książki na pewno zainspirują Cię do pracy. Jeśli masz taką możliwość zapoznaj się też ze starymi rodzinnymi książkami kucharskimi, które przypomną Ci dania z dzieciństwa.

Usiądź wygodnie w fotelu i przeglądaj książki kucharskie, jakby były książkami o sztuce. Nie próbuj na razie zrozumieć całej terminologii. Potrzeba czasu, abyś przyswoił sobie ich treść i wyobraził sobie jak przygotować pokazane w nich potrawy.

Kuchnia stała się ostatnio modna i pojawia się wiele nowych książek kucharskich. Unikaj jednak książek napisanych przez słynnych celebrytów, aktorów itp. Dobra książka z przepisami zawiera osobiste doświadczenia autora w kuchni, w tym popełnione błędy i historie o tym, jak nauczył się gotować. Jest to niezbędna doza inspiracji, dzięki której staniesz się świetnym kucharzem.

4. Kupuj odpowiednie składniki

Jedną z pierwszych czynności, które powinieneś zrobić w czasie nauki gotowania, jest wybór składników. Kuchnia powinna być zdrowa i smaczna, dlatego zawsze skupiaj się na kupowaniu wartościowych produktów. Naucz się rozróżniać czy są świeże i czy będą odpowiednie do Twoich dań. Bierz przykład z Włochów i wybieraj potrawy oparte o bardzo świeże i dobre jakościowo produkty.

5. Powoli przyswajaj kulinarną terminologię

Do tej pory opieraliśmy się na podejściu do kuchni opartym na entuzjazmie i zapale do gotowania. Z czasem musisz się jednak nauczyć podstawowego nazewnictwa i terminologii używanej w kuchni. Jest to niezbędny warunek, aby zostać dobrym kucharzem.
Powinny Ci to ułatwić wysokiej jakości książki kucharskie, możesz też poszukać wiedzy w internecie. Oczywiście nie próbuj zrozumieć całej terminologii od razu, przyswajaj wiedzę powoli i systematycznie.

6. Obserwuj i doceniaj swoje postępy

Doda Ci to otuchy. W przeciągu paru tygodni lub miesiąca zaczniesz czuć się w kuchni swobodnie i przekonasz się, że Twoje potrawy są coraz smaczniejsze. Gdy tylko poczujesz się pewniej zacznij wykazywać się kreatywnością i nieznacznie modyfikować przepisy. Na początek zacznij eksperymentować z ziołami i przyprawami. Z biegiem czasu przepisy nie będą już takie ważne i zaczniesz polegać w głównej mierze na swojej intuicji. W momencie, gdy zaczniesz tworzyć własne przepisy staniesz się prawdziwym mistrzem kuchni.

7. Zrelaksuj się podczas gotowania

Pamiętaj, że gotowanie, przynajmniej w początkowym okresie wymaga czasu, spokoju i cierpliwości. Dlatego najlepszym momentem, aby rozpocząć przygodę z gotowaniem, jest weekend (lub dzień wolny od pracy). Postaraj się być w kuchni sam, włącz ulubioną muzykę i nalej sobie kieliszek dobrego wina. Dzięki temu będziesz rozluźniony, co pozytywnie wpłynie na Twoje kuchenne działania.

8. Zaprzyjaźnij się z narzędziami i przyborami kuchennymi

Aby móc gotować, musisz dobrze zaznajomić się z kuchenką i piekarnikiem. Upewnij się, że czujesz się komfortowo w ich towarzystwie. Zaprzyjaźnij się z narzędziami kuchennymi, także elektrycznymi jak mikser, blender itp.

Technika jest bardzo ważna, ale nie najważniejsza. Na początku będą pewne niedoskonałości w krojeniu, siekaniu i innych czynnościach. Nie przejmuj się tym, bo najbardziej będzie liczył się smak Twoich potraw.

9. Zachowaj porządek w czasie gotowania

Potwierdzą to najlepsi szefowie - kuchnia musi być czystym, a wręcz sterylnym miejscem . Z tego powodu zawsze utrzymuj w czystości wszystkie przybory kuchenne: deski do krojenia, noże, blendery, miksery elektryczne itp. Staraj się też sprzątać po każdej wykonanej czynności, a nie na koniec gotowania. Pozwoli to na pracę w przyjemnych warunkach, pozbawioną stresu wywołanego kuchennym bałaganem.

10. Przyrządzaj dania, które Cię ciekawią

To bardzo ważna zasada w kuchni. Kiedy zdobędziesz już więcej umiejętności, przygotuj danie, którego nie możesz się doczekać i zjesz je z wielką przyjemnością. Zobaczyłeś jakąś interesującą potrawę w internecie czy w telewizji i koniecznie chcesz jej spróbować? Zakasaj rękawy i działaj! Skup się też na swoich odczuciach. Weź długopis, kartkę papieru i zapisz swoje spostrzeżenia na temat gotowania, co pozwoli Ci bardziej zrozumieć kombinacje smaków i zasady dobierania składników.

Czy już wiesz, jak rozpocząć przygodę z gotowaniem? Początkowy okres, w którym często będziesz przyrządzał te same proste potrawy szybko przeminie i nawet nie zauważysz, kiedy staniesz się kuchennym wirtuozem. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, napisz do nas - chętnie udzielimy kulinarnych porad. My też uwielbiamy gotować!
Pokaż więcej wpisów z Maj 2020
pixel