Castello del Terriccio
Castello del Terriccio to toskańska winnica powstała na terenie po średniowiecznym, strategicznie ulokowanym zamku. Ziemie i zamek należały do rodu Gaetani, który po latach został pozbawiony spadkobierców, a teren kupili polscy książęta Poniatowscy. To właśnie oni do połowy XX wieku przekształcili posiadane ziemie ze strategicznej warowni na posiadłość gospodarczą. Pojawił się folwark, uprawa pszenicy, gaje oliwne oraz winnica wraz z piwnicą i budynkami gospodarczymi. Dokładnie w tym czasie zaczyna się współczesna historia Castello del Terriccio, którą po polskich książętach nabyła markiza Serafin Ferri.
Dziedzic posiadłości Castello del Terriccio, Gian Annibale Rossi di Medelana (1942-2019) postanowił stworzyć winnicę, która będzie miejscem produkcji najlepszych win toskańskich, badań nad winami i doskonaleniem winnic i win. Dziś posiadłością i winnicą zarządza jedyny spadkobierca - Gian Annibale Piozzo di Rosignano pochodzący z rodziny szlacheckiej, który w pełni poświęcił swoje życie Castello del Terriccio - jednej z największych winnic w Toskanii.
Winnica Castello del Terriccio słynie z uprawy winogron Sangiovese, Chardonnay, Sauvignon Blanc, Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon oraz Merlot. Na początku lat dziewięćdziesiątych zaczęto uprawiać również winogrona Syrah i Petit Verdot. W Castello del Terriccio powstają toskańskie wina czerwone i białe, które dojrzewają, w zależności od rodzaju w drewnianych, betonowych lub stalowych kadziach. Winnica zyskała sławę w 1993 roku, kiedy wyprodukowała wino Lupicaia, które stało się jednym z najbardziej pożądanych, najwspanialszych czerwonych win toskańskich wszechczasów.