Darmowa dostawa od 300,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Prawda o oliwie z pierwszego tłoczenia. Poznaj 10 faktów

2020-07-08
Prawda o oliwie z pierwszego tłoczenia. Poznaj 10 faktów

Oliwa z oliwek, ze względu na swoje zdrowotne właściwości, stała się bardzo modnym i popularnym tłuszczem. Coraz więcej konsumentów jest zainteresowanych poznaniem jej właściwości, a co za tym idzie zakupem oliwy w bardziej świadomy sposób.

Istnieje wiele mitów na temat oliwy, sposobu jej wytwarzania i badania jakości. Kiedy więc stajemy przed wyborem oliwy, rzadko mamy pewność jakimi kryteriami się kierować. Dlatego postanowiliśmy znaleźć odpowiedź na kilka najważniejszych pytań i pomóc Ci poruszać się po naprawdę fascynującym świecie oliwy z oliwek.

Aby wybrać dobrą oliwę z oliwek, czytaj informacje na etykiecie

Kiedy kupujesz oliwę, przeczytaj informacje zawarte na etykiecie butelki. Z niej bez trudu uzyskasz wiele cennych informacji o produkcie. Przede wszystkim szybko ocenisz jakość oliwy, którą zamierzasz kupić. Zaczynając od oliwy najniższej jakości, są one klasyfikowane we Włoszech w następujący sposób:

Olio di sansa di oliva – oliwa z wytłoczyn z oliwek,
jest to oliwa pochodząca z tłoczenia na zimno wytłoczyn powstałych po produkcji oliwy. W celu polepszeniu aromatu, często dodaje się oliwę uzyskanej z wytłaczania oliwek metodą tradycyjną.

Olio di oliva – oliwa z oliwek,
składa się z mieszanki oliwy uzyskanej z rafinacji (tłoczenie oliwek w wysokiej temperaturze) i oliwy vergine. Posiada wyższą temperaturę dymienia niż oliwa extravergine, ale jest pozbawiona większości smaków i aromatów.

Olio di oliva vergine - oliwa z pierwszego tłoczenia,
oliwa uzyskiwana z oliwek wyciskanych wyłącznie mechanicznie. Oliwa nie występuje na rynku. Służy głównie do wzbogacania smaku olio di sansa i olio di oliva.

Olio di oliva extra vergine - oliwa najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia,
Oliwa uzyskiwana podobnie jak olio di oliva vergine. Charakteryzuje się jednak niższym poziomem kwasowości, jest wolna od wad i ma ściśle określony aromat. Oczywiście olio di oliva extra vergine jest oliwą najwyższej jakości, co niestety ma też swoje odzwierciedlenie w cenie.

Włoska oliwa jest jedną z najlepszych na świecie. A jak poznać, że oliwa jest w 100% włoska?

Umieszczone na etykiecie zwroty takie jak confezionato in Italia (pakowane we Włoszech) lub imbottigliato in Italia (butelkowane we Włoszech) w rzeczywistości nic nie znaczą. Nie daje to gwarancji, że oliwa został wyprodukowana we Włoszech, a co najważniejsze, że została wyprodukowana z włoskich oliwek.

Co prawda we Włoszech produkuje się bardzo duże ilości oliwy z oliwek, jednocześnie jednak Włosi są też największym konsumentem oliwy na świecie. Ze względu na ograniczoną ilość oliwek produkcja oliwy nie zaspakaja popytu na nią i z tego powodu Włochy są jednym z największych importerów oliwek na świecie.
Duża część oliwy z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia, która pojawia się na rynku, pochodzi ze pozostałych krajów Unii Europejskie, a nawet spoza UE. Pojawiają się mieszanki włoskiej oliwy i zagranicznych z Hiszpanii, Grecji, czy Tunezji.

Jeśli chcesz mieć pewność, że kupujesz oliwę extra vergine, zwróć uwagę na etykietę, która musi zgodnie z prawem zawierać następujące sformułowania: olio estratto in Italia (oliwa tłoczona we Włoszech) i da olive coltivate in Italia (oliwki uprawiane we Włoszech).

Co oznacza kolor oliwy z oliwek?

Jest to jedna z pierwszych cech, na której zazwyczaj skupiamy uwagę patrząc na butelkę z oliwą. Nic bardziej mylnego, gdyż przy ustalaniu jakości oliwy z pierwszego tłoczenia kolor nie jest uważany za parametr jakości.

W rzeczywistości analiza sensoryczna oliwy przeprowadzona jest za pomocą testu, w którym osoba testująca ogląda oliwę przez specjalne szkło. Dzięki temu kolor oliwy nie jest widoczny i nie wpływa na ocenę jakości oliwy.

Oliwy doskonałej jakości mogą mieć kolor od słomkowo-żółtego po ciemnozielony. Kolor zależy od obecności chlorofilów, których większa ilość powoduje, że oliwa staje się bardziej zielona. Zawartość chlorofilów zależy od odmiany i stopnia dojrzałości oliwek, ale także od technologii i temperatur przetwarzania.

Jeśli zużywasz w swojej kuchni niewielkie ilości oliwy, nie kupuj jej w przezroczystych butelkach, które słabo chronią ją przed światłem.
Bardzo często jednak w przezroczystych butelkach sprzedawana jest oliwa niefiltrowana. Dzięki temu potencjalny nabywca może sprawdzić stopień filtracji oliwy.

Co sprawia, że oliwa jest extra vergine?

Zarówno oliwa z oliwek vergine i extra vergine są w 100% świeżo wyciśniętym sokiem z oliwek. Proces ich ekstrakcji przeprowadzany jest wyłącznie metodą mechaniczną, bez użycia rozpuszczalników, które używane są na przykład przy ekstrakcja wielu olejów z nasion, a w czasie produkcji zakazane jest mieszanie z innymi oliwami. Następne czynniki, które spowodują, że oliwa będzie uznana za oliwę extra vergine, to charakterystyczny, wyróżniający ją aromat, a także kwasowość poniżej 0,8% na 100 g (w rzeczywistości oliwy dobrej jakości mają znacznie niższą kwasowość). Spełnienie tych wszystkich warunków jest możliwe przy zastosowaniu najwyższej jakości oliwek i kosztownych oraz pracochłonnych metod produkcji, co czyni oliwę extra vergine droższym produktem od innych oliw.

Oliwa filtrowana czy niefiltrowana?

To jedno z pytań, które zadajemy sobie przy zakupie oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia. Na rynku znajduje się głównie filtrowana oliwa. Filtracja ma na celu usunięcie osadu z oliwy, czyli wszystkich składników, takich jak miąższ oliwek, resztki liści, czy kropelki wody, które z czasem zagrażają integralności
oliwy. Wyeliminowanie tych substancji sprawia, że oliwa jest bardziej odporna na starzenie, co wydłuża czas przechowywania.

Niefiltrowana oliwa bogatsza jest jednak w polifenole. Uważa się, że regularne spożywanie polifenoli poprawia trawienie i zapobiega chorobom mózgu, a także chronią one przed chorobami serca, cukrzycą, a nawet niektórymi nowotworami. Fenole wpływają również na jakość organoleptyczną oliwy, nadając jej typowy gorzki i pikantny posmak. Z powodu szybszego starzenia się oliwy, należy zużyć ją ciągu kilku miesięcy.

Oliwa extra vergine - jak jej nie zepsuć?

Jednym z najważniejszych aspektów po zakupie oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia jest umiejętność zachowania jej wszystkich cennych właściwości, czyli właściwe przechowywanie. Pamiętaj, że główni jej wrogowie to światło, temperatura i tlen. Kupując zatem oliwę, wybieraj ciemne szklane butelki lub inne pojemniki, które chronią ją przed światłem. Jeśli kupisz oliwę w jasnej butelce trzymaj ją w zaciemnionej szafce.

Kolejnym zaprzysiężonym wrogiem oliwy jest ciepło. Przechowuj ją w temperaturze 12-18°C, z dala od piekarnika i kuchenki do gotowania. Po otwarciu butelki, po każdym użyciu staraj się ją dokładnie zamknąć. W ten sposób zapobiegniesz przedostawaniu się tlenu do butelki. Nawet doskonała oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia ulega utlenieniu i zjełczeje, jeśli pozostanie otwarta.

Miej też świadomość że oliwa bardzo łatwo wchłania obce zapachy. Dlatego nigdy nie przechowuj jej pod zlewem lub w pobliżu detergentów.

Czy z upływem czasu jakość otwartej oliwy pogarsza się?

Smak i aromat oliwy zaczynają się pogarszać kilka miesięcy po wyprodukowaniu, a proces ulega przyspieszeniu po otwarciu butelki.

Kupując oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia, dokładnie sprawdzaj informacje na etykiecie. Wśród elementów, których nie można pominąć, jest wskazanie daty, do której najlepiej jest ją spożyć. Oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia najlepiej zużyć w ciągu 18 miesięcy od butelkowania. Jednak oliwę bardzo wysokiej jakości możesz śmiało konsumować nawet po tym okresie.

Często zdarza się słyszeć, że oliwę można zamrozić. Jest to faktycznie możliwe, ale krystalizacja znacznie zmniejsza obecność polifenoli, a jej wartość odżywcza i smakowa maleje. Aby ponownie ją spożytkować, poczekaj aż tekstura i kolor powrócą do stanu przed zamrożeniem. Sugerujemy jednak, aby spożywać świeżą oliwę, dzięki temu w pełni wykorzystasz jej wszystkie wartości.

Oliwy o gorzkim i pikantnym smaku

Większość z nas jest przyzwyczajona do oliwy o łagodnym smaku i niezbyt intensywnym aromacie. W rzeczywistości jednak oliwy najwyższej jakości są gorzkie i pełne owocowej pikantności. Zawdzięczają to dużej ilości fenoli, gdyż to dzięki nim oliwa ma owocowy smak z gorzko-korzenną nutą, a jej aromat przypomina nam smak świeżych oliwek.

Dlaczego extra vergine to najlepszy wybór?

Ze względu na swój bogaty skład odgrywa ona fundamentalną rolę w zrównoważonej diecie. Pomaga regulować zawartość cholesterolu we krwi, wspomaga trawienie i przyswajanie witamin. Może spowolnić rozwijanie się nowotworów i zwalcza starzenie się komórek. Prawdziwy eliksir długiego życia: taka jest oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia!

Oprócz kuchni, oliwa extra vergine jest również szeroko stosowana w produktach kosmetycznych, będąc cennym składnikiem mydeł i kremów.

Oliwa extra vergine musi kosztować!

Koszty produkcji wysokiej jakości oliwy, zwłaszcza we Włoszech jest wysoki i różnią się w zależności od rodzaju oliwy i techniki produkcji. Dobra oliwa z oliwek musi kosztować kilkadziesiąt złotych. Niska cena oliwy bardzo często wskazuje na jej słabą jakość, taka oliwa zazwyczaj produkowana jest z oliwek z UE lub nawet spoza UE. Kiedy kupujesz oliwę w dużych marketach, prawie na pewno kupisz produkt o ustandaryzowanej jakości organoleptycznej. Natomiast oliwy produkowane przez włoskie, często przekazywane z pokolenia na pokolenie rodzinne firmy, mają swój jedyny, charakterystyczny zawsze rozpoznawalny aromat i smak. Niestety, ma to też odzwierciedlenie w swojej cenie.

Pamiętaj, że najlepszym doradcą przy zakupie oliwy jest Twój osobisty gust i smak. Popróbuj kilka rodzajów oliwy i wybierz tą, która najbardziej Ci odpowiada.
Na tym kończy się nasz krótki przewodnik na temat oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia. Jeżeli masz jakieś pytania, napisz do nas!
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020
pixel